Незважаючи на те, що з 2016 року в Україні діє Стратегія подолання бідності, новий звіт Рахункової палати демонструє стабільне зростання жебраків людей в нашій країні.
Звіт Рахункової палати чітко демонструє, що в залежності від методології визначення бідності різняться і показники. У відомстві зазначили, що, вимірюючи благополуччя людей за абсолютним критерієм, тобто використовуючи грошові доходи, видно позитивна динаміка - люди стали трохи багатшими. Сталося це за рахунок підвищення мінімальної зарплати і пенсій. Однак насправді доходи українців зростають лише на папері, а купівельна спроможність залишається мізерно малою.
В ЄС вже давно не використовують таку методику визначення рівня депривації (різні види поневірянь) через її похибки. Відповідно до європейської шкали аналіз проводять за допомогою немонетарних критеріїв. Вони не вимірюються грошима, а відповідають набору певних благ. ЄС визначив 9 таких позицій, що визначають становище людини на шкалі багатий - бідний:
- наявність в домогосподарстві заборгованостей по кредиту, розстрочення, оренді або комунальних рахунках;
- неможливість сім'ї заплатити за 7-денний щорічну відпустку поза домом;
- нездатність підтримувати належну температуру в житло через брак коштів;
- нестача грошей на м'ясні та рибні продукти раз в два дні;
- неможливість покрити непередбачені витрати в розмірі одного прожиткового мінімуму;
- відсутність телефону через брак коштів, нездатність придбати кольоровий телевізор;
- нестача грошей на оплату медичних послуг і придбання ліків;
- відсутність пральної машини через низький матеріального стану;
- неможливість придбати автомобіль.
В ЄС вважають, що, якщо з даного набору благ немає 3 - це свідчить про депривацію. Якщо ж відсутні 4 показника - помітна демонстрація глибокої депривації. Наприклад, в 2016 році рівень депривації в ЄС був на рівні 16%, а глибокої - 8%. У нашій же країні за підсумками минулого 2017 року ці показники становили 42% і 27% відповідно. Україна з 2015 року прийняла рішення орієнтуватися у визначенні рівня депривації на 4 з 9 критеріїв, запропонованих даної методологією. Таким чином, у нас понад чверть населення перебуває за межею бідності.