В Україні в мережі продають мобільні номери українців. Потім їх використовують шахраї: намагаються вкрасти мобільний номер, телефонують, називаючись банківськими співробітниками.
Наприклад, за кілька тисяч гривень можна купити список номерів телефонів батьків у Києві. У ньому – тисячі номерів українців із маленькими дітьми. За бажання можна замовити номери клієнтів конкретного банку, віку, статі.
Зібрані номера використовують як законно (для опитувань, "холодних" дзвінків з пропозиціями купити що-небудь), так і з шахрайськими цілями. За 10 тис. грн можна купити базу контактів уже з прізвищами. У кілька разів дешевше – бази, в яких є тільки міста і номери телефонів. Знаючи ім'я та по батькові, шахраєві легше втертися в довіру українцям і, наприклад, переконати, що з їхнього банківського рахунку намагалися зняти гроші.
Номери збирають із декількох джерел:
відкритих (контакти українці зазначають самі в оголошеннях тощо);
закритих (періодично бази контактів продають співробітники банків або, наприклад, онлайн-магазинів).
"Контакти з базами даних продають у мережі вже дуже давно", – розповідає заступниця голови міжбанківської асоціації "ЕМА" Олеся Данильченко. З одного боку, компанії, які зливають свої бази контактів, наприклад, у мережу, практично ніяк не карають. З іншого ж, продаж контактів, наприклад, як надання інформаційних послуг, законом не забороненений.