Незабаром в Україні може з'явитися новий фінансовий гравець, оскільки "Укрпошта" готується отримати банківську ліцензію. Це стане позитивом для жителів сільської місцевості, де відсутні банківські відділення. Однак, існують і ризики появи нового державного банку. УНІАН спробував розібратися у цьому питанні.
Мрія державної компанія "Укрпошта" перетворитись на поштовий банк породила гарячі дебати серед української влади та експертного середовища. Ця дискусія розпочалася ще кілька років тому, але саме зараз вона, здається, наблизилась до принципового рішення.
У 2020 році Верховна Рада зробила важливий крок уперед, ухваливши у першому читанні законопроект, який дозволяє "Укрпошті" надавати основні банківські послуги. Наприкінці 2021 року Антимонопольний комітет дав цій компанії зелене світло на подачу документів до НБУ на придбання невеликого Альпарі Банку. Однак на цьому процес зупинився.
Зараз питання реформування "Укрпошти" знову опинилось на порядку денному після того, як на початку року Вищий антикорупційний суд стягнув майже 90 відсотків активів банку з російським капіталом PINBank на користь держави. Тепер у владних кабінетах вирішують, що з ним робити.
Як говорять джерела УНІАН в Офісі президента, насправді обговорюється три варіанти. Перший - передача PINBank до Фонду держмайна з подальшою приватизацією. Другий – передача банку під тимчасовий контроль Міністерства фінансів. І третій варіант – передача банку "Укрпошті".
Українське суспільство, особливо сільська частина, з цікавістю спостерігає за розвитком подій, оскільки перетворення "Укрпошти" на банк змогло б дійсно значно полегшити життя селян та покращити доступ до фінансових послуг у сільській місцевості. Однак, поряд із цим, збільшення частки держави у національному банківському секторі може породити ризики, які в майбутньому можуть негативно вплинути на економіку країни та фінансову стабільність. Яке ж в підсумку рішення буде ухвалене?