В Україні планують назавжди зберегти національний (внутрішній) роумінг – можливість абонентів мобільного зв'язку безкоштовно перемикатися між мережами трьох найбільших операторів Life, Vodafone та "Київстар". Крім того, обіцяють запровадити механізм для покращення якості мобільного інтернету.
Йдеться про законопроєкт №9463, який у серпні-2023 зареєстрували у Верховній Раді. Профільний комітет уже рекомендував включити документ до порядку денного парламенту.
"Законопроєкт спрямовано на те, щоб уже існуючу практику національного роумінгу, яка була впроваджена на початку повномасштабного вторгнення РФ, зробити постійною. Тобто навіть після завершення військового стану по всій Україні діятиме національний роумінг ", – розповів глава підкомітету електронного управління Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації Сергій Штепа в ефірі телемарафону.
За його словами, насамперед це покращить зв'язок у селах та інших невеликих населених пунктах. Адже часто в такій місцевості "ловить" мережа лише одного із трьох операторів.
"В Україні існує понад 5000 населених пунктів, де діє зв'язок тільки від одного мобільного оператора, а два інших основних оператори не мають там покриття взагалі. Якщо місцеві жителі цю проблему вирішили, просто купивши SIM-карти оператора, який має покриття, то всім, хто просто проїжджає повз населений пункт або приїхав у гості, буде незручно купувати ще одну SIM-карту, щоб саме там бути на зв'язку", – пояснив Штепа.
Крім того, законопроєкт запроваджує показник якості мобільного зв'язку – швидкість інтернету. Виміряти її зможе кожен українець, а дані можна буде швидко відправити до профільної нацкомісії, яка вживе заходів, якщо якість зв'язку гірша за необхідну.
"Кожен зможе встановити спеціальний додаток, щоб виміряти якість інтернету в певному місці і в певний час і відразу відправити ці дані регулятору. Сьогодні це теж можна зробити, але процедура набагато довша – потрібно писати офіційні листи, звернення, доводити, що саме така швидкість була саме в цій місцевості на цей час", – розповів Штепа. За його словами, швидкість інтернету повинна дозволяти не лише читати текстові повідомлення, а й дивитися відео, а також завантажувати та надсилати зображення.
За розрахунками Штепи законопроект можуть затвердити протягом 2-3 місяців. Однак далі буде потрібно ще півроку на розвиток мереж. Також терміни залежатимуть від того, наскільки активними будуть бойові дії. Адже РФ уже знищила близько 10% базових станцій у країні.