Щорічно Україна витрачає мільярди бюджетних гривень на ямкові ремонти. Чиновники стверджують, що країні не вистачає коштів на якісний ремонт, хоча насправді проблема полягає в іншому – в дорожніх технологіях, які використовуються. Експерт Ростислав Чайківський разом із інженером технічного відділу ТОВ “Інститут Укрдорпроект” Олегом Радзієвським спробували розібратися, що насправді заважає в Україні будувати якісні дороги.
Експерти стверджують, що, перш за все, Україні слід змінити асфальтні дороги на бетонні.
“Існує два основних типи конструкцій дорожнього одягу (КДО) — нежорсткий (асфальт) і жорсткий (цементобетон). При цьому досвід експлуатації показує, що в будь-яких кліматичних умовах, за будь-якої інтенсивності і будь-якому складі руху цементобетонні покриття є довговічнішими (20–30 років), ніж асфальтні (8–12 років).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці зможуть розрахувати свою пенсію
Крім значно вищої надійності, цементобетонні покриття мають ще низку важливих переваг, зокрема створення нових робочих місць через майже повний локальний складник собівартості.
Причинами того, що в Україні не будують якісні бетонні дороги є те, що вартість будівництва асфальтних доріг завжди була дещо нижчою з точки зору короткострокової перспективи. І для більшості чиновників бюджет поточного року значно важливіший, ніж величезна економія дещо згодом”, — пояснили вони.