Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

The Economist розповів про витоки популізму

 • Джерело: epravda.com.ua.  → Ключові теги: економіка, популізм

  Вибори в багатьох країнах світу приводять до влади популістів, політика яких посилює економічну нерівність.

  4531_85_main_new_17168903.jpg (61.55 Kb)


  Про це пише The Economist.

  Хвиля популізму ще не досягла піку. Витверезним уроком стали нещодавні вибори в Німеччині і Австрії, де успіх антиімігрантських і антиглобалістських партій показав, що ворожість між елітами і аутсайдерами резонує не менше, ніж між тими, хто втомився від статус-кво.

  Свій урок отримала і Америка, в якій Дональд Трамп посилює свої агресивні кроки. Нещодавно він зайняв таку позицію на переговорах про Північно-американську зону вільної торгівлі (NAFTA), яка скоріше знищить її, ніж переформатує.

  Всі ці рішення не спрацюють. Розпад NAFTA диспропорційно вдарить по "синіх комірцях", які підтримують Трампа. А жорсткіша антиімміграційна політика не покращить економічні умови в Східній Німеччині, де 20% виборців підтримали "правих" радикалів.
  Економічна теорія вважає, що регіональна нерівність повинна скорочуватися, оскільки бідніші (а отже дешевші) регіони більше приваблюють інвестиції. Це сприяє їхньому швидшому економічному зростанню, ніж у багатих регіонів.

  XX століття вичерпало цю теорію: різниця в доходах скорочувалася в американських штатах і європейських регіонах. Але цей процес тепер зупинився. Заможні області віддаляються від бідніших. Географічне різноманіття має драматичні наслідки.

  Дитина, народжена в сім'ї, яка входить в 20% найбільш заможних мешканців Сан-Франциско, має вдвічі більше можливостей, ніж така ж дитина, народжена в Детройті. Діти, народжені в лондонському Челсі, можуть розраховувати, що проживуть приблизно на 9 років довше, ніж ті, хто народився в Блекпулі.

  Для тих, хто застряг у поганому місці, можливості обмежені. А економіка у більш широкому сенсі страждає від цього. Якби всі американці жили у місцях високої продуктивності останні 50 років, то сьогодні економічне зростання США було б вдвічі більшим.
  Розбіжності стали наслідком великих сил. У сучасних економічних масштабах це стає дедалі важливішим. Компанії з найбільшими базами даних можуть навчати свої машини більш ефективно. Соціальні мережі сьогодні найбільш привабливі для нових користувачів, а фондові біржі з найглибшим пулом інвесторів найкраще нарощуть капітал. Це призводить до створення меншої кількості суперфірм, розміщених у супермісцях.

  Всі решта лишаються на узбіччі.

  Зростання вартості житла у багатих містах не дозволяє приїжджати новим жителям. В Європі дефіцит соціального житла змушує людей триматися за дешеві квартири. В Америці поширення спеціальної реєстрації місця проживання у штатах і урядові пільги карають тих, хто переїжджає. Пенсія вчителя, який лишається в тому ж штаті, може бути вдвічі більшою, ніж у вчителя, який посеред своєї кар'єри переїхав.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна продовжує переговори з МВФ - Гройсман

  Дивним чином, політичні підходи допомагають бідним ненавмисне ще більше погіршувати становище місць, які відстали. Безробіття і пільги в сфері охорони здоров'я дозволяють найменш працездатним людям вижити у неблагополучних місцях, з яких краще було б переїхати. Соцвиплати роблять капіталізм менш жорстоким до людей, але зберігають проблеми там, де ці люди живуть.

  Видання пропонує допомагати людям переїхати. Регіони, які розвиваються, можуть більше будувати житла і інфраструктури для приваблення нових мешканців. Взаємне визнання трудової історії між штатами чи країнами може пришвидшити переїзд людей туди, де вони будуть найбільш продуктивними.

  Але більша мобільність має і зворотню сторону. Позбавивши занепалі регіони талановитих працівників, вона посилить їхні біди. Місцева податкова база буде підірвана, коли продуктивні працівники поїдуть. І навіть підвищення соцвиплат і пенсій не допоможе їх втримати.
  Раніше видання The Economist писало, що популізм у ЄС ще не поборений і процвітає у Східній Європі.

  Зокрема, варто звернути на Польщу і Угорщину. Польща відштовхнула від себе Німеччину і Францію. Спільні інтереси з Британією поставив під сумнів Brexit. Навіть Чеська Республіка та Словаччина віддають перевагу зближенню з Німеччиною, ніж союзу з Качиньським і Орбаном в рамках "Вишеградської групи".  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Найкращі фільми про бізнес та фінанси - 2018 Найкращі фільми про бізнес та фінанси - 2018
ТОП-5 прем'єр 2018 року про бізнес і гроші.
Топ 5 смартфонів з найкращими камерами для яскравих фотографій Топ 5 смартфонів з найкращими камерами для яскравих фотографій
Вибираючи модель смартфона покупці звертають увагу на камеру, яка є важливим елементом будь – якого сучасного гаджета. Мобільник завжди знаходиться пі...
Bloomberg склав рейтинг найдорожчих стартапів Bloomberg склав рейтинг найдорожчих стартапів
Китайська компанія Bytedance обігнала Uber і стала найдорожчим приватним стартапом в світі.
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми