ЖКГ та благоустрій Автор: RomanK Друкувати

Українців змусять провести аудит ЖКГ за власний рахунок

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: ЖКГ, суспільство

    Держава покриє вартість проекту тепломодернізації на 20-60%, решту доведеться виплачувати роками самостійно. При цьому кошти дозволять українцям заощадити "на все життя" – платіжки за тепло зменшаться в кілька разів.

    6986_1467356859_28212-anketa-d.jpg (60.99 Kb)

    Україна щороку втрачає мільярди гривень: 11,4 млрд кубометрів газу, за який платять споживачі, "зникає" в мережах і неутеплених будинках. Втрати в тепломережах досягають 2,4 млрд кубометрів газу щорічно, а багатоповерхівки через стіни, шви, вікна, дахи, підвали втрачають ще 9 млрд кубометрів. Щоб платити тільки за те тепло, яке дійсно витрачається на обігрів будинку, необхідно провести масштабну термомодернізацію всього житлового фонду. Саме для цього уряд затвердив законопроект про "Фонд енергоефективності", а в Раді знаходяться законопроекти "Про комерційний облік компослуг", "Про енергоефективність будівель" та нова редакція закону "Про ЖКП". Якщо парламент підтримає зазначені законопроекти, в наступному році українців чекають радикальні зміни. Всім будинкам, за рахунок власників квартир, доведеться пройти енергоаудит, боржників змусять платити пеню, а займатися капремонтом і тепломодернізацією доведеться за рахунок кредитів, які допоможе виплатити держава.

    Як працюватиме Фонд енергоефективності

    "Уряд схвалив законопроект "Про фонд енергоефективності". Це інструмент, який дає українцям фінансову підтримку та технічні рішення для зменшення комунальних витрат", – цитує віце-прем'єр-міністра Геннадія Зубка прес-служба Мінрегіону.

    З 18,6 млрд кубометрів газу, які витрачають на потреби ЖКГ, лише 7,2 млрд кубометрів доходить до споживача. Провести тепломодернізацію житлового фонду, впевнений Зубко, Україні допоможе Фонд енергоефективності. З бюджету України Фонд направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський Союз. Цими грошима зможе скористатися будь-яка сім'я вже в квітні наступного року.

    "Фонд в Україні – це професійно і прозоро, оскільки більшість у наглядовій раді складають незалежні експерти та представники фінансових донорів... Фонд – це просто для людини. Адже для отримання коштів споживач повинен подати пакет документів і здійснити прості кроки для реалізації проекту. Запуск Фонду – це ефективно, оскільки вдвічі зменшить витрати енергії і збільшить ринкову вартість житла на 20-30%", – заявив віце-прем'єр.

    У проекті бюджету на наступний рік на потреби Фонду передбачено 400 млн гривень. Продукти Фонду:

    Для багатоповерхівок

    Пакет "Легкий" (400 тисяч гривень). За оцінками Мінрегіону, утеплення дозволить економити 20% тепла. При цьому грант покриє 20-30% від вартості проекту. З урахуванням гранту, проект може окупитися за 2 роки. 70-80% від вартості проекту мешканцям доведеться покривати самостійно, оформивши кредит в одному з банків.

    Пакет "Комплексний" (5 мільйонів гривень). За оцінками Мінрегіону, утеплення дозволить економити 60% тепла. При цьому грант покриє 40-50% від вартості проекту. З урахуванням гранту, проект може окупитися за 5-7 років. 40-50% від вартості проекту мешканцям доведеться покривати самостійно.

    Для приватних будинків:

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тренди 2017 року: нові зарплати, пенсії та стипендії

    Пакет "Приватний" (120 тис. будинків). За оцінками Мінрегіону, утеплення дозволить економити 60% тепла. При цьому грант покриє 40-50% від вартості проекту. З урахуванням гранту, проект може окупитися за 5-7 років. 40-50% від вартості проекту власнику будинку доведеться покрити самостійно.

    Однак скористатися коштами з фонду можуть тільки ОСББ та власники приватних будинків. До речі, за різними оцінками по всій країні створили ОСББ лише 20-25% від загальної кількості багатоповерхівок. ОСББ або власник оселі повинен вибрати продукт і провести енергоаудит. Професійний аудитор визначить, які заходи потрібно провести і складе кошторис. Після документи необхідно подати в банк, який видасть кредит на оплату роботи підрядників і матеріали. По закінченню роботи Фонд проведе ще один енергоаудит для того, щоб перевірити результат модернізації. Тільки після цього держава надасть грант для того, щоб компенсувати частину кредиту. Решту коштів виплачуватимуть кілька років всі мешканці відремонтованого будинку.

    Річний обсяг ринку енергоефективності – 10 мільярдів гривень на рік, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць – дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок. "Це дозволить заощадити на все життя", – розповідає Геннадій Зубко.
    Фондом керуватиме наглядова рада, до складу якої увійдуть міжнародні партнери проекту, представники міжнародних фінансових організацій і уряду країни. Крім того, в рамках Фонду буде створено технічний офіс, фахівці якого будуть займатися розробкою типових проектів з підвищення енергоефективності житлових будинків.

    Як повідомлялося, запуск Фонду енергоефективності планується на початок 2017 року. Для цього до кінця 2016 року Рада має прийняти закони: "Про житлово-комунальні послуги", "Про енергоефективність будівель" та "Про комерційний облік".

    Всім доведеться провести енергоаудит

    Відповідно до закону "Про енергетичну ефективність будівель" всі об'єкти будівництва та вже зведені будівлі повинні пройти аудит енергетичної ефективності за свій рахунок. Якщо енергоаудит будуть проводити в житловій багатоповерхівці, платити доведеться всім власникам квартир. Як відзначають експерти, в середньому аудит типової багатоповерхівки може обійтися в 5-12 тисяч гривень. Сума залежить від площі будинку та обладнання, яке використовує енергоаудитор. Наприклад, сім'ї, яка живе в будинку на сто квартир, за аудит доведеться заплатити від 50 до 120 гривень.

    Приблизна вартість енергоаудиту для багатоповерхівок:
    - до 100 квартир – 9.5 тис. гривень
    - до 300 квартир – 12 тис. гривень
    - до 350 квартир – 13 тис. гривень

    "Цей закон зобов'язальний. Ми всі повинні розуміти, що цей закон встановлює вимоги до кожної будівлі проводити енергетичний аудит і мати сертифікат енергетичної ефективності за певних обставин. Більше того, закон зобов'язує власників житла проводити технічний огляд систем кондиціонування та водопостачання, це стосується систем, які мають потужність 20 гігават. Це фактично будинок 200 квадратних метрів", – відзначає співавтор законопроекту Ольона Бабак.

    Енергоаудит, згідно з законопроектом, повинні будуть провести у всіх будівлях, а отримати сертифікат енергоефективності доведеться новобудовам, будівлям, які здаються в оренду як мінімум на рік, та місцям загального користування площею від 250 квадратних метрів. Сертифікат вважається дійсним 10 років за умови, якщо за цей час будівля не буде утеплятися.

    "Важливо розуміти, що проект закону "Про енергетичну ефективність будівель" передбачає не тільки енергоаудит за кошти власника будівлі, але й обов'язкову сертифікацію – і також за гроші власника. Експерти розходяться в думках про вартість послуги з енергоаудиту, а також про ціну сертифікації. Ще більше суперечок про те, що дасть і одне, й інше жителям", – зазначає директор ДТЕК ЕСКО Роман Федорченко.

    Тим, хто сертифікат не отримає, доведеться заплатити штраф від 3400 до 5100 гривень. "Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2017 року", – йдеться в законопроекті.
    Крім того, згідно з законопроектом "Про комерційний облік компослуг":
    - У всіх нежитлових будівлях – до 1 жовтня 2017;
    - У всіх житлових будинках – до 1 жовтня 2018 року;

    А в новій редакції закону "Про житлово-комунальні послуги" вводиться поняття "управитель" ОСББ, крім того, в документі є, як зазначає Олена Бабак, спірний момент – українців з боргами за комуналку планують зобов'язати платити пеню.

    До речі, одним з локомотивів енергоефективності в Україні може стати бюджетний сектор – будівлі державних і комунальних установ, об'єкти соціальної сфери (школи, садочки, лікарні), впевнений Роман Федорченко. Деякі міста вже провели перші тендери з енергосервісу: в 2015-2016 роках вже було 26 тендерів і підписано 14 акцептів.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми