В Україні вартість комунальних послуг могла бути вже в кілька разів вищою, якби влада не ухвалила рішення заморозити тарифи. Проте вже після війни та закінчення мораторію підвищувати ціни все ж таки доведеться.
Про те, як і коли можуть підвищити тарифи.
Тарифи на комуналку злетять, але не цього року
Президент Володимир Зеленський підписав мораторій на підвищення тарифів на комуналку. Він діятиме протягом пів року після закінчення воєнного стану. Тобто, якщо війна закінчиться у вересні, то тарифи не переглядатимуть аж до квітня 2023-го. Ймовірно, до кінця опалювального сезону українці не витрачатимуть більше на комуналку.
Але однозначно можна стверджувати, що після перемоги України в війні з Росією уряду доведеться різко підвищувати вартість комунальних послуг. На це є щонайменше дві причини:
собівартість комунальних послуг злетіла. Подорожчали всі складові: ремонти, енергоресурси, матеріали, збільшилися зарплати тощо;
у бюджеті країни немає грошей на те, щоб довго утримувати дешеву комуналку.
Якщо українці платять за комуналку менше, ніж її собівартість, цю різницю має хтось компенсувати. Наприклад, у випадку із газом компенсація ляже на плечі всіх українців (відбудеться це через держбюджет). Якщо ви купуєте тепло у комунального підприємства, місту доведеться шукати кошти для того, щоб постачальник тепла не збанкрутував через роботу в мінус.
Наприклад, розглянемо тариф на тепло у Києві. Якщо ви заплатили за опалення 1000 грн, із них 801 грн піде на оплату палива (газу), 102 грн – на зарплати, 64 грн – на оплату банківських послуг, договори тощо. І лише 6 грн ви заплатите за можливі ремонти. Тариф на тепло не підвищувався із січня 2019 року. За цей час мінімальна заробітна плата зросла на 55,7%. Окрім того, у кілька разів зросла ринкова вартість газу.
За підрахунками OBOZREVATEL, якби тариф на газ та опалення не утримував уряд, за кожну 1 Гкал замість 1654 грн довелося б платити 4763 грн. Наприклад, якщо сім'я взимку використовує 1,1 Гкал тепла, то замість 1819 грн щомісяця доведеться платити 5239 грн.
При цьому ринкова вартість електроенергії вже вдвічі вища за чинну (2,5 грн замість 1,44 грн за кВт*годину). А тарифи на газ узагалі можуть бути втричі вищими (близько 25 грн замість 7,96 грн за куб).
Українці платять у рази менше, ніж у ЄС
Електроенергія в Україні в середньому у шість разів дешевша, ніж у ЄС. Згідно з останніми даними Євростату, в ЄС у середньому за кожну кВт*годину електроенергії платять 0,236 євро (8,7 грн). Сусіди поляки платять 0,158 євро, а німці – 0,323 євро. В Україні ж кВт*година у перерахунку на євро коштує всього 0,039 (при споживанні до 250 кВт*годин на місяць). Найдешевший струм серед країн Євросоюзу в Угорщині – 0,1001 євро, або 3,6 грн за кВт*годину (в Україні – 1,44 грн).
Газ у ЄС у середньому в 3,6 раза дорожчий. Ціни впевнено зростають, тож Євростат не встигає оновлювати загальні дані. Поляки за кожен куб платять близько 9 грн, українці – 7,96 грн. При цьому середня ціна за останніми даними офіційної статистики ЄС становить 29,5 грн за кубометр. І ціни постійно підвищуються.
Звісно, в ЄС і зарплати в рази вищі, ніж в Україні. Власний видобуток газу та можливість забезпечити внутрішні потреби в електроенергії дозволяють стримувати тарифи. Але загальна гіперінфляція, подорожчання палива, ремонтних робіт тощо змусять згодом значно підняти тарифи й для українців.
Чи вистачить газу на зиму?
"Газ буде. Його буде не так багато, щоб можна було ним розкидатися. І, гадаю, його вистачить на проходження зимового періоду. Тому що в Україні впало споживання – і нам має вистачити газу, що видобувається нами", – розповіла Лана Зеркаль, радниця міністра енергетики.
Попри те, що Україна має всі шанси самостійно забезпечити себе блакитним паливом, Кабмін поставив перед "Нафтогазом" амбітне завдання збільшити запаси на 6 млрд кубометрів так, щоб до зими у сховищах було 19 млрд кубів.
І щоб купити таку кількість блакитного палива, потрібні мільярди євро (ціна може бути на рівні 1800 доларів за кожну тисячу кубометрів). Таких грошей "Нафтогаз" не має. А через дефолт отримати позику від Світового банку чи іншої організації буде складно.
Загалом же прийдешній опалювальний сезон в Україні буде складним. Вся комунальна інфраструктура перебуває під загрозою обстрілу. Але тарифи при цьому не підвищуватимуть.