Банки. Кредити. Депозити Автор: RomanK Друкувати

Банки створюють єдину базу боржників: Кому більше не дадуть кредит в Україні

 • Джерело: realist.online.  → Ключові теги: кредити, банки

  Верховна Рада прийняла закон про створення в Україні єдиного реєстру боржників. Уже з квітня цього року банки повинні будуть подавати інформацію про те, хто взяв у них кредит і не повернув. Такий реєстр, припускають автори закону, дозволить скоротити число проблемних клієнтів. Тепер банк перед тим, як видавати кредит, буде перевіряти, чи немає на українця «компромату» в реєстрі. Така практика поширена в багатьох країнах. Більш того, МВФ і ЄС настійно рекомендував Україні створити базу боржників.

  6375_011990_n1.jpg (75.24 Kb)

  Яка інформація потрапить в базу і хто тепер не зможе отримати кредит в банку.

  Хто потрапить до реєстру боржників
  Поповнювати базу будуть вже з 1 квітня всі українські банки, а саму інформацію довірили Нацбанку. Там запевняють, що інформація залишиться конфіденційною і всіх клієнтів попередять про попадання в «чорний список». Відповідно до прийнятого закону, в базу потрапить наступна інформація:

  - ПІБ, дата народження, ІПН, серія і номер паспорта;

  - інформація про кредит і розмір заборгованості;

  - зв'язок боржника з наближеними до банку людьми;

  - дохід, вид діяльності і т. Д.

  Важливо також відзначити, що поки мова йде тільки про великі боржниках, тих, хто не повернув в банк суму, еквівалентну 100 мінімальним зарплатам (т. Е. Понад 370 тис. Грн). В першу чергу проблеми через реєстру можуть виникнути у юридичних осіб, пояснює кредитний експерт Володимир Мазуренко. «Якщо раніше можна було правильно закрити юрособа і відхреститися від боргів, почати життя з чистого аркуша, то зараз вся ця інформація потрапить до реєстру і наступного разу взяти кредит буде дуже складно», - пояснює Мазуренко.

  Заступник глави НБУ Катерина Рожкова на одній з публічних дискусій також заявила, що з появою реєстру позичальники, які встигли зіпсувати свою репутацію, постраждають від нововведення в першу чергу. «Ми зараз запускаємо кредитний реєстр. Всі такі (мають великі борги. - R0) позичальники знайдуть своє "почесне" місце в окремому блек-листі. Жоден нормальний банк з ними працювати не стане. Репутаційні ризики стосуються не тільки банків, але і бізнесу», - пояснила чиновниця.

  Українець, який, наприклад, взяв кредит на машину, квартиру, бізнес, будинок і не повернув його, також більше не зможе оформити борг в іншому банку. Відповідно до прийнятого закону, банки повинні будуть не тільки вносити дані до реєстру, але і перевіряти клієнтів перед тим, як видавати кошти.

  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціна на борщовий набір подолала "психологічну відмітку"

  Навіщо Україні реєстр боржників
  Подібні бази існують в Україні і зараз, розповідає директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко. Але всі вони «добровільні», тому повної інформації немає ні в одній з них. Банки, видаючи кредити, беруть на себе ризики, і чим вище ризик, тим дорожче кредит. Без єдиної бази українець може взяти великий кредит в одному банку, не виплатити його, потім взяти борг у іншому банку, частково виплатити старий кредит і потрапити в боргову яму. Відсоток «проблемних» клієнтів дуже високий і для фінансового ринку поява нового інструменту - позитивний крок, упевнений експерт.

  Позитивно ставляться до рішення створити єдину базу і в Асоціації українських банків (АУБ). Як розповів член ради АУБ Олександр Сугоняко, єдиний реєстр дасть можливість банку, маючи повну інформацію про позичальників, приймати більш реальні і з мінімальними ризиками рішення про надання кредитів.

  Якщо єдиний реєстр дозволить скоротити ризики банків, це в підсумку може вплинути і на вартість кредитів, вважає Терещенко. «Зі зменшенням ризиків потенційно можуть знизитися і процентні ставки», - припускає експерт. Правда, таку думку не поділяють у профільній асоціації. Там впевнені, що все-таки важливіше ризики в економіці, інфляція, а не ризик неповернення кредитів.

  Експерти пояснюють: якщо кредитна історія зіпсована, ще не все втрачено. Свій «рейтинг» завжди можна виправити. Наступний крок після створення єдиної бази, впевнений Володимир Мазуренко, - більш жорсткі вимоги до позичальників. Експерти сходяться на думці, що час, коли кредит можна оформити навіть без довідки про доходи, вже позаду. Українцям доведеться змиритися з тим, що банки будуть уважно вивчати кожного клієнта, і створення єдиного реєстру - тільки перший крок.  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024 Команда Incrypted оголосила дату проведення Incrypted Conference 2024
Криптомедіа Incrypted організовує один із найзнаковіших і наймасовіших криптоівентів уже вчетверте. Цього року Incrypted Conference відбудеться в нові...
Військторг – якісне спорядження за доступними цінами Військторг – якісне спорядження за доступними цінами
Військторг –  інтернет-магазин військового спорядження та амуніції. Пропонує великий вибір товарів для потреб військовослужбовців, мисливців та усіх, ...
Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024 Зустрічайте нову легенду - Lexus GX 2024
З початком 2020-х років індустрія автомобілебудування переживає шалений період інновацій та електрифікації. У світі, де більше уваги приділяється смар...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми