В Україні запропонували скасувати 19,5% на доходи із частини депозитів. Йдеться про вклади, сума яких становить менш ніж 600 тис. гривень.
Крім того, скористатися пільгою зможе не кожен власник депозиту, податки пропонують скасовувати лише для одного депозиту на сім'ю. Відповідний законопроєкт №9073 уже зареєстровано у Верховній Раді, його ініціатором став нардеп із групи "Відновлення України" Олег Воронько.
Автори законопроєкту вважають, що таке рішення підвищить популярність депозитних вкладів України. Крім того, воно відповідатиме світовій практиці, в якій ставки оподаткування "депозитних" доходів найчастіше є диференційованими.
Так, в Україні податкове навантаження на вкладників банків становить 19,5%. Тобто якщо вкладник оформлює депозит під 8% річних, у реальності він отримає прибуток лише 6,44%.
"Заощадження громадян постійно з'їдає інфляція. А готівкові ставки за депозитами не дозволяють покрити так званий інфляційний податок. Необхідність сплати 18% ПДФО та 1,5% військового збору з отриманого доходу від відсотків за депозитами ще більше знецінює цей спосіб збереження заощаджень громадян, що призвело до втрати економічної привабливості такого виду заощадження коштів", – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
Проте ініціатива вже викликала критику в експертних колах, повідомляє профільне видання "Мінфін". Зокрема, у законопроєкті зазначено, що під час надання податкової пільги банк має зібрати дані про родичів вкладника та наявність у них вкладів, зокрема й в інших банках. Особливо цей процес ускладнюється через список родичів, бо до нього входять не лише батьки, чоловік/жінка та діти, але й брати/сестри, бабусі/дідусі та онуки.
"Цілком ймовірно, такий підхід пропонується, щоб люди не почали подрібнювати свої депозити і переоформлювати гроші на родичів... Але банк має з'ясувати, чи є у його вкладника із сім'єю вкладення в інших банках і чи вони не перевищують обумовлені 600 тис. грн. Відповідно інші банки мають надати інформацію про вклади. Тобто має бути порушена банківська таємниця", – наголошують аналітики.
Також юристи зазначають, що правила про "один депозит на сім'ю" є дискримінаційними. "Чому один член сім'ї більше вартий податкової пільги, ніж інший? До того ж люди можуть не жити разом і навіть не спілкуватися, стосунки в сім'ях можуть бути різними. Тому що цей член першим відкрив рахунок та вклав свої кошти, а інший зробив це пізніше?" – дивується адвокат Ростислав Кравець.
Банкірам загалом ідея скасувати податки для частини депозитів видається позитивною. Однак вони також не розуміють механізму застосування пільги не до однієї людини, а до всієї її сім'ї.
Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше українські банки почали підвищувати відсотки за депозитами. Невеликі банки вже пропонують гривневі вклади під 13-17% річних, а великі банки – під 8-10%. Однак ця прибутковість все одно не покриває інфляцію, яка досягла майже 27%.
Водночас в Україні вже з'являються нові типи вкладів. Це пов'язано з рішенням НБУ оновити нормативи щодо резервування для банків. Експерти вважають, що тепер фінустановам доведеться знизити ставки за гнучкими депозитами (з можливістю дострокового зняття), а також запропонувати вклади на 7 та 14 днів із пролонгацією.