В Україні в 2024 році очікується пожвавлення кредитування – банки сконцентруються на видачі автокредитів, іпотеки та позик малому та середньому бізнесу. Ставки при цьому, ймовірно, підуть вниз – зниження може становити від 2% до 4% залежно від виду кредиту, терміну його сплати та початкового внеску.
Умовою для падіння відсотків за кредитами буде зниження облікової ставки НБУ. Про це розповіла перша заступниця голови правління Глобус Банку Олена Дмитрієва.
Вона зазначила, що у 2023 році "обліковка" вже впала з 25% до 15%, що дозволило банкам залучати дешевші ресурси, відновлювати заморожені війною кредитні програми та впроваджувати нові напрями кредитування. А в 2024-му облікова ставка може знизитися до 12-14%.
"Саме це спонукатиме комбанки до активнішого розвитку кредитних програм за більш привабливими умовами для клієнтів... Запити громадян на той чи інший вид кредиту за прийнятними умовами майже невичерпні. У 2024 році будь-які позитивні зміни в кредитних умовах будуть обумовлені виключно економічними факторами", – додала банкір.
Дмитрієва також підрахувала, що зниження відсотків за кредитами з другого півріччя-2023 у середньому становило вже 4%. Зокрема:
ставки за іпотечними кредитами впали в середньому на 3% (головним чином йдеться про кредити за партнерськими програмами девелоперів та банків на первинному ринку житла);
ставки з автокредитів на нові автомобілі знизилися на 3-5%;
ставки за споживчими кредитами на придбання товарів широкого вжитку скоротилися в середньому на 4%.
"У 2024 році важливою складовою розвитку кредитування залишатиметься участь комерційних банків у реалізації низки державних кредитних програм, таких, як кредитування малих та середніх підприємств "5-7-9", "Доступний факторинг" (беззаставне фінансування для мікро-, малого та середнього) бізнесу з відстроченням платежу за компенсаційною ставкою (13% річних строком до 360 днів), програми з енергомодернізації будинків "Енергодом", пільгової іпотеки єОселя, а також розробка спеціальних компенсаторних програм з органами місцевої влади щодо відшкодування частини кредиту або відсотків за ним", – додала банкір.