Україна отримає від Литви енергетичне обладнання, яке стане у нагоді для відновлення теплоелектростанцій (ТЕС) після масованих російських обстрілів. Саме теплова генерація зазнала найбільших втрат від атак агресора навесні-2024.
Про це заявив міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс після онлайн-зустрічі зі своїм українським колегою Германом Галущенком. Крейвіс наголосив, що Литва готова підтримати Україну та передати обладнання, яке допоможе провести відновлювальні та ремонтні роботи.
Зокрема, йдеться про великогабаритне обладнання для теплових електростанцій. Його оглянуть українські енергетики із приватних та державних компаній під час свого візиту до Литви.
Про яке саме обладнання йдеться, і коли відбудеться цей візит, міністри не розповіли. Однак відомо, що на даний момент обладнання знаходиться на литовських енергетичних об'єктах.
Окрім того, Литва розглядає можливість передачі ще одного потужного автотрансформатора. Вже два таких було передано Україні. Також наша країна отримала від Литви 72 вантажі з іншим енергетичним обладнанням загальною вагою понад 1300 тонн.
Допомога такого роду є дуже важливою для України, зазначив Галущенко. "Порівняно з минулим роком ворог змінив тактику, і нинішні атаки мають для нас набагато складніші наслідки. Дуже серйозні пошкодження зазнала теплова генерація, ворог системно атакує підстанції, а також об'єкти гідрогенерації", – розповів він.
Галущенко також наголосив, що для проходження наступної зими критично важливо збільшити генеруючі потужності. Крім того, особлива увага приділятиметься децентралізації та розподіленій генерації.
Останні атаки РФ позбавили Україну 10% електрогенерації
Як підрахував директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, російські удари по енергосистемі України з 20 березня 2024 року призвели до втрати понад 10% генеруючих потужностей. На думку Харченка, відновити генерацію навряд чи вийде до початку наступного опалювального сезону.
Найсерйозніші проблеми – з вугільними ТЕС. Харченко пояснив, що інфраструктура передачі електроенергії (наприклад, високовольтні лінії), на відміну від генерації, має резерви для відновлення після масованих ударів. А от пошкоджені потужності електростанцій потребують доволі тривалих ремонтів.
"З одного боку, удари по високовольтних лініях дуже чутливі. Але з іншого – там підготовка краща. "Укренерго" має резерв обладнання та певний його потік, має кращу за генерацію систему захисту, у тому числі пасивну... Я не бачу, яким чином, за рахунок чого та навіть у які терміни будуть відновлюватися вугільні енергоблоки", – розповів експерт.