Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України повернулися до падіння після різкого зростання на 13,7%. Так, за підсумками вересня-2024 їх обсяг знизився на 8,1% – з 42,33 млрд до 38,89 млрд дол. Кошти із "запасів" витратили на виплати за зовнішніми боргами та забезпечення стійкості гривні. При цьому надходження від іноземних партнерів України були одними із найнижчих за 2024 рік.
Сума ЗВР вперше знову відступила від рекордного показника понад 43 млрд, що фіксувався за підсумками березня-2024. Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ).
"Динаміка обумовлена валютними інтервенціями НБУ для покриття структурного дефіциту валюти на ринку та згладжування курсових коливань, а також борговими виплатами країни в іноземній валюті. Ці операції були частково компенсовані надходженнями від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (валютні ОВДП) та одним із найменших з початку року обсягів міжнародної допомоги, які надійшли у вересні після значних обсягів у серпні. Це ще раз продемонструвало властиву для цього року неритмічність надходження допомоги від міжнародних партнерів", – заявили в НБУ.
Нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 5 місяців майбутнього експорту. "Нормою", за міжнародними стандартами, вважаються 3 місяці.
ЗВР України у вересні 2024 року: що впливало на обсяг
Операції НБУ на міжбанку. Нацбанк продав на валютному ринку 3,213 млрд дол., а викупив лише 0,6 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 3,21 млрд дол.
Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць склали 674,7 млн дол. (для порівняння: місяцем раніше було 8,46 млрд дол.). При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 552,4 млн. дол., крім того, ще 729,8 млн. дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 381,8 млн. дол.
Золотовалютні резерви країни служать реалізації міжнародних розрахунків і платежів, включаючи обслуговування державного боргу, і навіть покриття дефіциту платіжного балансу. Вони також потрібні для підтримки стабільності національної валюти, дозволяючи Національному банку продавати іноземну валюту на міжбанківському ринку для компенсації її нестачі. Крім того, при надлишку іноземної валюти на ринку регулятор може скуповувати її для поповнення резервів.
В Україні ЗВР складається із цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах – на 1 жовтня це 6%. Цінні папери займають 76% всього обсягу ЗВР, а 18%, що залишилися, припадають на "живі" гроші.