Проблема пільгових пасажирських перевезень давно перетворилася в одну з найболючіших в Україні. Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроект №5404, який, на думку його авторів, допоможе її вирішити.
За законом витрати на безкоштовний проїзд пільговиків фірмам-перевізникам повинні відшкодовувати місцеві влади. Однак транспортники скаржаться, що виділених грошей не вистачає. На компенсацію проїзду одного пільговика виділяється всього 47 гривень в рік, але й ці гроші не завжди "доходять" до перевізника. Враховуючи, що саме пільгові категорії становлять значну частину пасажирів, підприємства несуть величезні збитки.
Не дивно, що між перевізниками та пільговиками почалася справжня "війна". В деяких автобусах з'явилися оголошення про відмову возити пільговиків, а львівські транспортники навіть погрожували акціями протесту з вимогою скасування безкоштовного проїзду.
Якщо законопроект №5404 буде прийнятий, безкоштовний проїзд замінять адресною соціальною допомогою. Це означає, що кожен пільговик отримає на руки «живі гроші», якими буде розраховуватися за проїзд, як і всі інші пасажири. Автори проекту запевняють, що таке рішення влаштує всіх — і перевізників, і пільговиків.
По-перше, це дозволить зняти напругу між перевізниками та пільговиками.
По-друге, у транспортників з'явиться стимул розвивати ті маршрути, які зараз вважаються невигідними. Наприклад, у віддалених селах, де перевізники нерідко відмовляються працювати, оскільки їх послугами в основному користуються пільговики.
По-третє, людина, яка рідко користується громадським транспортом, зможе витрачати отримані гроші на інші потреби, наприклад, на ліки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майбутнім пенсіонерам створять персональний рахунок і введуть додатковий податок
Цілком можливо, що в сформованій ситуації криза в політичних колах сприятиме прийняття даного законопроекту. У такому разі уряду потрібно буде знайти кошти на компенсацію пільгового проїзду. За підрахунками експертів, це близько 20 млрд. гривень.
Хто отримає "дорожні"?
Якщо законопроект №5404 буде прийнятий, компенсацію на проїзд у міському (крім таксі) та на автомобільному в сільській місцевості транспорті, а також на приміських маршрутах, будуть отримувати:
учасники бойових дій;
чорнобильці 1 категорії;
військовослужбовці;
інваліди I і II групи;
діти-інваліди;
діти-сироти;
ветерани силових структур;
багатодітні сім'ї;
жертви політичних репресій.
Крім того, на "проїзні" зможуть розраховувати діти війни, а ветеранам праці право на компенсацію будуть надавати в залежності від сукупного доходу сім'ї.