У НБУ нагадали, що Україні за 2017-2019 роки доведеться виплатити приблизно $12,5 млрд за зовнішніми боргами. Де брати гроші і що буде, якщо не платити.
Заяву про $12,5 млрд за три роки зробив заступник голови Нацбанку Олег Чупрій. Він нагадав про можливість дефолту, у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом.
За словами Чупрія, без МВФ Україна не зможе утримати курс гривні.
Журналіст поговорив з керівником Комітету економістів України Андрієм Новаком, щоб дізнатися, чи дійсно МВФ – єдиний варіант для розвитку економіки і чим загрожує відмова від грошей фонду.
Щоб спростити математичний підрахунок, переведемо валюту у гривню.
12,5 млрд доларів – це приблизно 335 млрд гривень за нинішнім курсом НБУ. Вимірювати, наскільки велика ця сума ми будемо дохідною частиною річного бюджету країни.
Дані взяті з фінансового порталу Мінфін.
Отже, у 2016 році дохідна частина українського бюджету склала трохи більше 616 млрд гривень. Виходить, що українцям треба віддати за борги більше половини.
Якщо розділити 335 млрд на три роки – отримаємо трохи більше 111 млрд.
При таких підрахунках, кожен українець повинен тричі заплатити в 2017, 2018 і 2019 роках приблизно 2,642 грн для погашення боргу або ж внести одноразову виплату в розмірі приблизно 7 926 грн.
Економіст Андрій Новак впевнений, що $12,5 млрд – це не критично важка сума для України:
– Враховуючи те, що ми продовжуємо отримувати масштабну зовнішню фінансову підтримку у різних формах. У тому числі у вигляді кредитів МВФ, розширеної програми з Світовим банком, Європейським банком.
Багато коштів нам надають уряди інших країн для підтримки України як держави, яка протистоїть російській агресії. Тому $12,5 млрд – це не критично важка сума для державного бюджету.
Навіщо нам тоді гроші МВФ?
Заступник голови НБУ Олег Чупрій говорив, що без кредитів МВФ ми не зможемо виконати кредитні зобов’язання. Настане дефолт.
Але Андрій Новак заспокоює. Через відсутність чергового траншу від МВФ, що очікується у березні, дефолт не настане. Але гроші МВФ все одно потрібні.
– Ніякої загрози дефолту немає. $1 млрд наступного траншу МВФ ні одного питання не вирішить, крім іміджевого.
Надзвичайно важливий сам факт продовження співпраці з МВФ, тому що на нього орієнтуються інші кредитори і інвестори, – сказав економіст.
За його словами, якщо МВФ вирішить не давати гроші Києву – кредитний рейтинг України у світі знизиться. Це означає, що залучати гроші у країну стане ще дорожче.
Також стане складніше працювати з партнерами України, які можуть послідувати прикладу МВФ і взяти паузу, вважає Андрій Новак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розенко розповів про "пенсійну революцію"
Чому саме МВФ?
– Гроші МВФ найдешевші. Це близько 3% річних у валюті. Україна нині є державою, на території якої відбуваються військові дії. Для фінансового світу це підвищені ризики. Якщо з нами не буде працювати МВФ, то з Україною не захоче працювати фактично ніхто, – стверджує економіст.
Андрій Новак пояснює, що МВФ – це остання інстанція для кредиту, але не єдина. Але в теж час, в інших кредити будуть коштувати дорожче.
Навіщо взагалі потрібні кредити?
– Кредити беруться для розвитку економіки. Для того, щоб запустити його в економіку і заробити гроші. Частку заробленого країна повинна повернути як тіло кредиту та відсоток. Так працює вся світова економіка, – розповів економіст.
Андрій Новак додав, що без кредитів економіка розвивається повільніше:
– Або ти отримуєш гроші з власного прибутку, або береш їх у кредит.
Якщо не брати кредити – економіка буде розвиватися набагато повільніше або взагалі буде в стані стагнації. Для розвитку треба інвестиційний або кредитний ресурс.