У 2020 році оновилося законодавство щодо протидії відмиванню коштів, отриманих незаконним способом. У зв’язку з цим змінився порядок та норми підтвердження походження коштів під час операцій з нерухомістю, зокрема в разі її купівлі. Правила, що посилюють фінмоніторинг, регламентовані Законом 361-IX.
Хто має підтверджувати дохід під час купівлі квартири
Навесні 2020 року гранична сума транзакції, за якої покупець має підтвердити законність походження коштів, збільшена зі 150 тис. грн до 400 тис. грн. Але разом з цим введено ризик-орієнтований підхід. Він означає, що фінансові установи мають на свій розсуд і за власними критеріями аналізувати клієнта, щоб не допустити проведення підозрілих операцій.
Виходить, що підтвердження доходу в разі купівлі квартири можуть вимагати у будь-якого клієнта, якщо він здійснює переказ на суму від 400 тис. грн. Імовірність того, що у вас попросять підтвердження, зростає, якщо:
сума вноситься готівкою;
банк не бачить ваш дохід, зарплату або вона мінімальна;
сума транзакції значно відрізняється від сум, з якими ви зазвичай маєте справу.
Це не означає, що в будь-якому з цих випадків банк вас перевірить. Але ймовірність того, що він попросить підтвердити джерело доходу, досить висока.
Підтвердження доходів в разі купівлі нерухомості на практиці
Ситуація може виглядати індивідуально. Банк може попросити довідку про доходи у людини з досить високою заробітною платою, якщо засумнівається в чистоті отримання коштів. Але водночас – ця ж фінансова установа може пропустити таку ж транзакцію для покупця з меншою заробітною платою, якщо бачить, що за його рахунком регулярно проходили суми, прийнятні для накопичення на квартиру.
Як підтвердити дохід під час купівлі квартири
Якщо банк вважає за потрібне перевірити ваш дохід, він видає спеціальну анкету для заповнення й просить прикласти до неї документи, що підтверджують походження коштів.
Серед таких документів може бути:
довідка про доходи;
декларація до податкової;
документ про оформлення спадщини;
копія договору купівлі-продажу нерухомості;
копія договору про здачу майна в оренду тощо.
Тому дохід ви можете підтверджувати не лише довідкою про офіційну заробітну плату, а й будь-яким іншим документом, що свідчить про отримання вами коштів.
Як купити квартиру без підтвердження доходу
Зазвичай дохід під час купівлі квартири підтверджувати не потрібно, якщо дотримуватися таких правил:
звертайтеся в банк-партнер будівельної компанії. Вносьте суму за квартиру, скориставшись послугами банку, що співпрацює з забудовником;
переказуйте кошти за допомогою свого банку. Якщо ви давно є клієнтом банку, і він постійно бачить операції за вашим рахунком, це збільшує лояльність з його боку;
відкрийте депозит. Ви можете спочатку покласти на банківський рахунок до 400 тис. грн й надалі поповнювати його платежами, що не перевищують порогову суму. Коли на рахунку збереться достатня сума грошей, їх можна буде використовувати для купівлі квартири.