Кабмін спростив процедуру, але термін розгляду заяви так і не встановлений.
Перевести дачний будинок в категорію житлового стало простіше. Уряд скасував цілий ряд непотрібних вимог при оформленні документів. За словами глави Мінрегіонбуду Геннадія Зубка, нова редакція вимог до звіту про проведення техогляду будинку, який необхідний для переоформлення, призведе до зниження корупційних ризиків.
Так, в середині червня Кабмін прийняв постанову про зміну додатка 2 до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, в житлові будинки (№ 420 від 14 червня 2017 року). Цим додатком і затверджено нову форму звіту. Сам же порядок переоформлення садових або дачних будинків у жилі встановлений постановою КМУ № 321 від 29 квітня 2015 року.
Юрист АК "Прайм" K.A.C.Group Карина Штепа зазначає, що переклад здійснюється безкоштовно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення і садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.
Процедура досить проста. Для переведення дачного або садового будинку в житловий будинок його власник або уповноважена ним особа подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, сільському голові заяву за встановленою формою.
"До нього треба додати копію документа про право власності на дачний або садовий будинок, завірену в установленому порядку, а також письмову згоду співвласників на переведення такого будинку в житловий", – розповіла Карина Штепа.
Ключовий документ в цьому процесі – звіт про проведення технічного огляду дачного або садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам за встановленою формою, яка була змінена постановою КМУ 14 червня 2017. Цей звіт складається кваліфікованими виконавцями – фахівцями з проведення техогляду будинку.
Як пояснив молодший юрист Eterna Law Антон Рекун, в разі, якщо садовий або дачний будинок відповідає державним будівельним нормам (ДБН) щодо житлових будинків (висота будівлі не менше 2,5 метра, відсутність руйнівних деформацій, наявність діючої системи опалення і т. д .), і це відбивається в звіті, то власник може приступати до наступного етапу оформлення. А якщо будинок не відповідає таким нормам, експерт може дати рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.
"На практиці, при процедурі переведення дачних будинків у жилі або взагалі прийняття в експлуатацію дачних і садових будинків, корупційна складова була невід'ємною частиною цього процесу", – розповіла Штепа.
За словами юристів, навіть при подачі повного пакету документів, не підкріплених додатковим гонораром посадовій особі на виході заявник отримував неаргументовану відмову. Її можна було оскаржити в суді. Але часто це було безглуздим через високі судові витрати. Деякі з підказкою "радників" від ДАБК переробляли технічний звіт у фахівців з кишенькової комерційної структури, де вартість послуги відрізнялася від ринкової в кілька разів. Наприклад, було кілька випадків, при яких "додаткова вартість" повинна була скласти від 4 тис. до 20 тис. доларів в залежності від виду об'єкта.
Після того, як виконком місцевої ради схвалить рішення про переведення нерухомості в інший статус, власнику потрібно звернутися до держреєстратора або нотаріуса для внесення відповідних змін до Держреєстру речових прав на нерухоме майно.
Без опалення – ніяк
Нова форма звіту тепер спрощена, в порівнянні з попередньою редакцією. Замість детального огляду, замірів деяких елементів будівлі (таких як перекриття, підлога, перегородки, сходи, вікна та ін.) необхідно вказувати тільки тип цих елементів.
Як пояснив старший юрист ЮФ "Астерс" Роман Дробоцький, зміни, перш за все, стосуються ступеня деталізації опису матеріалів, з яких побудований будинок, і, по-друге, виключають зі звіту вказівку класу будинку згідно з Єдиним класифікатором житлових будинків в залежності від якості житла та наявного інженерного обладнання.
"Всього існує шість класів житлових будинків (з яких матеріалів скільки років може простояти споруда тощо). Але садові будинки часто будувалися громадянами господарським способом (тобто своїми силами і без проекту) і з підручних матеріалів. Тому в більшості випадків такі споруди не можна було віднести ні до одного з шести видів. Тому що одна стіна біля будинку могла бути з цегли, а друга – з шлакоблоку і т.п", – розповів Дробоцький.
Тут і виявлялася корупція при складанні звіту. Другий критерій – відповідність висоти приміщень вимогам державних будівельних норм (ДБН). Але самі будівельні норми житлових будинків містили масу додаткових вимог (освітленість та інше). "Зараз з'явилося уточнення – досить, щоб висота стелі була не меншою 2,5 метрів. І все", – розповіли в "Астерс".
Третій критерій залишився незмінним. Це відсутність деформацій конструкцій будинку, які можуть привести до руйнування споруди. Простіше кажучи, посвідчення надійності споруди.
Четвертий критерій – наявність опалення (що дозволяє жити в будинку цілий рік). Тут відбулося посилення норм. Якщо раніше досить було продемонструвати наявність системи опалення, то тепер додалося слово "діючої".
"Це означає, що при перевірці можуть попросити включити систему опалення, щоб упевнитися в її працездатності", – розповів Дробоцкій.
П'ятий критерій – виконання протипожежних вимог. Це стосується протипожежних розривів і наявності громовідводу. Тепер наявність громовідводу не обов'язково, а залишилися тільки вимоги щодо протипожежних розривів (щоб під час пожежі могла під'їхати пожежна техніка, і щоб полум'я не перекидалося на сусідні споруди).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Долар подорожчає до 32 гривень
В результаті був прибраний ряд вимог, які не впливають на якість будинку. Зараз головне – надійність конструкції, а не з яких матеріалів зроблений будинок.
Нові старі сусіди
Здавалося б, процедура стала досить простою і прозорою. Єдиним потенційним корупційним ризиком в ній залишається необхідність звернення до виконавчого комітету відповідної місцевої ради, оскільки термін розгляду заяви про переоформлення не встановлено.
У порядку визначено виключний перелік підстав для відмови в переоформленні:
не всі документи подано;
в них вказані недостовірні відомості;
невідповідність будинку критеріям, що висуваються до житлових будівель.
Крім корупційної зацікавленості глав місцевих виконкомів, Дробоцький відзначає ще одну причину відмови. Справа в тому, що дачні масиви часто знаходяться на території сіл навколо великих міст. У сільській громаді люди давно один одного знають і звикли до місцевої влади. А поява нових "мешканців" може змінити сформований баланс. Коли в селі пропишуться нові жителі, вони підуть голосувати і вимагати від голови сільради дороги (наприклад, до своїх дач) і розвитку іншої інфраструктури. Тому сільради можуть чинити опір.
Правда, за словами юристів, поки не було масових відмов. Можливо тому, що "нові" житлові будинки - це додаткові надходження до місцевих бюджетів податку на нерухомість.
"Люди часто не вводили будинки в експлуатацію, щоб не платити податок на нерухомість. А чим більше будинків в населеному пункті, тим більше податків. І вартість ділянок буде зростати, тому що можна купити недобуд або дачу і ввести в експлуатацію як житловий будинок. Тому в даному контексті місцева влада буде зацікавлена в збільшенні податкових надходжень", - розповів Дробоцький.