Ринок новобудов Києва готується до падіння попиту. Причин цього декілька. Зокрема, знецінення національної валюти та нестабільна зовнішньополітична ситуація. Проте, за прогнозами аналітиків, масового зниження цін очікувати не варто.
"Споживча поведінка розшарувалась залежно від кінцевої мети покупців. Системні інвестори зупиняють вкладення коштів та/або виходять у "кеш", а ось кінцеві покупці, що мають 100% для оплати квартири, від угод не відмовляються", – розповідають аналітики.
При цьому вони зазначають, що забудовники діють по-різному. Зокрема:
реанімують програми довгострокових розстрочок;
запускають короткострокові акції;
беруть під контроль спекулятивний капітал та забороняють переуступки.
Які ціни
За даними аналітиків, у лютому-2022 середня вартість квадратного метра в новобудовах становить 35 400 грн. Це на 400 грн вище, ніж у січні. У доларовому еквіваленті ціни на 1 лютого зросли порівняно з січнем до $1 290 за квадратний метр (+$10).
"За минулий рік середні гривневі ціни в новобудовах зросли на 20,17%, а мінімальні – майже на 13% (з 19 500 грн до 22 000 грн за 1 кв. м). Це стало рекордом за останні 7 років", – зазначають вони.
Попит застиг
Разом з тим інтерес до ринку залишився практично на колишньому рівні. "Кількість запитів у січні 2022-го лише на 2% нижчі за дані за січень 2021-го. При цьому зросла частка запитів саме на об'єкти первинного ринку: 81% у січні 2021-го порівняно з 77% роком раніше", – розповідають аналітики.
Також наголошується: на тлі подорожчання квартир змінилися цінові уподобання покупців. Так:
у січні 2022 року найвищим попитом користувалися квартири у ціновому діапазоні від 50 тис. доларів до 70 тис. доларів;
роком раніше найпопулярнішим було житло до 30 тис. доларів – 44% запитів стосувалися його, а цього року лише 19%.
"Однак динаміка угод змінилася. Про неї гравці говорять стримано, але визнають, що ринок сповільнився", – відзначають аналітики.
Що буде з цінами
На тлі новин про ймовірне вторгнення військ РФ та "курсових гойдалок" кількість угод може скоротитися на 50-70% порівняно з минулорічними показниками, кажуть експерти. За їхніми словами, забудовники вже зараз почали коригувати стратегію продажу.
"Одні наклали заборону на переуступки. Багато хто зосередився на розширенні інструментів залучення покупців. У хід йде зниження першого внеску, обнулення подорожчання. Деякі компанії вже перезапускають довгі програми розстрочки на 5-7 років", – відзначають вони.
При цьому аналітики констатують: масового зниження цін очікувати не варто. "Великі знижки до 25%, які зараз декларує кілька девелоперів, найімовірніше, ситуативна рекламна пропозиція окремих забудовників", – наголошують вони.