Українцям, які через війну втратили житло, за яке не встигли виплатити кредит, держава має намір списати заборгованість. На повне списання зможуть розраховувати тільки ті, у кого така квартира є єдиним житлом і при цьому до 24 лютого не було заборгованостей із цього кредиту.
Відповідний законопроєкт №7441-1 зареєстровано у Верховній Раді 14 червня. Його текст ще не опубліковано, але голова податкового комітету парламенту Данило Гетманцев запевнив, що документ прописує "конкретний механізм полегшення становища позичальників".
Крім нерухомості, норми законопроекту стосуються і знищених авто, взятих у кредит. Щоправда, як і у випадку із житлом, щоб кредит зовсім списали, це має бути єдиний автомобіль позичальника.
"Кредит буде або "заморожений" до отримання передбачених законодавством компенсацій, або прощено (у разі, коли зруйновано єдине житло позичальника або його єдиний автомобіль)", - пояснив Гетманцев.
Як раніше писали "Факти", за словами Гетманцева, держава має намір покривати лише залишок кредиту. Повертати вже заплачені за житло та авто гроші не будуть.
"Не буде жодних повернень і перерахунків. Тобто те, що людина заплатила банку до війни, їй ніхто не поверне", - зазначають аналітики.
При цьому, за словами Гетманцева, норми законопроєкту поширюватимуться на всі інституції, які кредитують житло. Включно з позиками від забудовників на первинну нерухомість.
Разом з тим, факт руйнування або знищення майна власник повинен буде підтвердити за допомогою відповідних документів. Порядок буде аналогічним як і для отримання компенсацій за зруйноване житло.
Дія механізму поширюватиметься також на майно на тимчасово окупованій території. Щоправда, списати такі позики вийде не одразу.
"Якщо людина має там квартиру і вона не може з об'єктивних причин надати документи про списання зобов'язань, ми пропонуємо заморозити кредит. І надати можливість списати його тоді, коли людина подасть відповідні документи", – пояснив Гетманцев.