Хоча в Україні існує дев’ять видів цільових призначень землі, ми розповімо насамперед про землі сільськогосподарського призначення (для ведення товарного с/г виробництва).
Основу цих земель становлять паї, розподілені у 1990-х роках між 6,9 мільйона працівників колгоспів та колгоспних пенсіонерів. Таких земель налічується 27,7 мільйона гектарів, тобто цифри щодо купівлі-продажу земель, наведені на початку статті, дають нам розуміння: ринок потенційних інвестицій просто гігантський.
Способів купівлі землі існує кілька — від традиційного пошуку на майданчиках безкоштовних оголошень і фізичного пошуку «в полі» — серед знайомих або банального об’їзду сіл, до купівлі на електронних майданчиках, які спеціально для цього створені.
Плюси та мінуси різних способів пошуку землі
Найбільшим недоліком пошуку земельної ділянки в інтернеті чи «в полі» є те, що переважна більшість продавців не розуміють, що саме вони продають. Ідеться про те, що до земель сільськогосподарського призначення належать не лише землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а й, наприклад, присадибні ділянки чи землі для ведення особистого селянського господарства. Ці нюанси мало хто розуміє, а пошук вони значно ускладнять.
Те ж саме стосується і пошуку «в полях», однак, якщо ви маєте добрі стосунки з головою сільради чи в місцевому відділі Державного земельного кадастру, це значно полегшить вам життя. Як правило, ці люди добре розуміються на предметі та, крім того, мають непогані зв’язки та контакти на подальшому етапі — оформленні необхідних документів.
Окрім того, в регіонах вже існують спеціалізовані фірми, які займаються суто сільськогосподарськими землями. Варто пошукати такі ресурси і звернутися за допомогою до них. Це буде коштувати грошей, але бодай від елементарних помилок вони вас позбавлять.
З 1 липня 2021 року земельні торги ділянками можуть відбуватися у формі електронних аукціонів. Такими є, наприклад:
Prozorro.Sale
Аукціонні торги Держгеокадастру
СЕТАМ
Для того, щоб взяти участь в аукціоні, треба пройти процедуру реєстрації на самому ресурсі, вибрати торги, які вас цікавлять і зареєструватися для участі в них.
Процедура ця нескладна, однак варто розуміти, що вирішувати щодо участі в цих аукціонах треба зважено. Слід пам’ятати, що, придбавши таку ділянку, найімовірніше, ще доведеться потім вжити заходів для юридичного захисту прав на неї та подальшої реєстрації.