Громадянин Греції Іоанніс Літінас збудував два зайвих поверхи на історичній будівлі в центрі Києва на вулиці Володимирській, 4. А зараз намагається добудувати третій. Його не можуть зупинити ані КМДА, ані суди. OBOZREVATEL вже писав про історію незаконної "добудови" архітектурної пам'ятки. Ми отримали виписки з реєстрів прав на нерухоме майно, а також поговорили з оточенням грецького "інвестора", який володіє будинком, і тепер детально розкажемо про те, хто такий пан Літінас.
Орендним бізнесом він займався разом з онуком академіка Возіанова, особистого лікаря Кучми. Ба більше, ті, хто працював з Літінасом, стверджують, що саме з вдячності колишнього президента за успішну операцію родина академіка отримала історичну будівлю. І хоча члени родини це заперечують, скандально відомий грек вів бізнес із Костянтином Возіановим, а в Олександра Возіанова, ще одного онука академіка, є квартира в згаданому будинку.
Про те, хто такий Іоанніс Літінас і як він може бути пов'язаним із фінансуванням "ЛНР" та "ДНР", читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Іоанніс, дипломатична робота та родина лікаря Кучми
Іоанніс Літінас у Греції був відомим як почесний консул (його звільнили ще за часів міністра Павла Клімкіна). Він не був у штаті МЗС, проте сприяв бізнес-контактам між Грецією та Україною і користувався посадою "консула". Спілкування з бізнесменами начебто заради інтересів України закінчилось у 2016-му. Грецькі правоохоронці заарештували його і звинувати в шахрайстві. Арешт дипломатичного співробітника ще й з такими гучними звинуваченнями викликав великий резонанс. Про це написала велика кількість іноземних ЗМІ, зокрема CNN. З дипломатичною кар'єрою Літініса було покінчено.
Правоохоронці звинуватили його в шахрайстві. Начебто у спілкуванні із заможними греками, українцями, росіянами він замість того, щоб розповідати про переваги бізнесу в Україні, пропонував брати участь у "фінансовій піраміді". У такий спосіб зібрали майже пів мільярда євро. Ошукані інвестори звернулись у поліцію. Але доказати провину Літінаса не вдалось. Уже 2020-го з нього зняли обвинувачення.
Бізнес Іоанніса в Києві не зупинявся. Він здавав в оренду офіси та приміщення в будинку на вул. Володимирській, 4 та вів начебто "інвестиційний бізнес" (детальніше про це читайте нижче). "Його всі Янісом називають, він був почесним консулом, дуже впливовою людиною вважався. Співпрацював з охоронною компанією. Якщо хтось вчасно не платив за оренду, то вранці могли силою вигнати озброєні молодики", – розповідає один з орендарів Іоанніса.
Депутатка Київради Євгенія Кулеба, яка побувала в будинку Літінаса, розповідає: орендарі ним не задоволені. Начебто він відключає централізоване опалення, "бо це дорого". А ті, кого Літінос вже висилив зі свого будинку, розповіли OBOZREVATEL про його зв'язок з академіком Cергієм Возіановим, директором Інституту урології НАМНУ. Покійний батько Сергія Возіанова, який також очолював Інститут урології, був особистим лікарем Леоніда Кучми і ще за часів його президентства, у 2003-му, зробив йому операцію.
"Ще коли я орендував тут приміщення, казали, що є ще один власник – Возіанов, що начебто Кучма з вдячності дав цю історичну будівлю родині академіка, а Літінас – просто партнер. А потім Літінас став єдиним власником", – розповідає колишній орендар приміщення на вул. Володимирській, 4.
OBOZREVATEL звернувся по коментар до академіка Сергія Возіанова. Він визнав, що дійсно знайомий з Іоаннісом Літінасом, але коментувати інформацію про те, що йому належав будинок на Володимирській, 4, відмовився. OBOZREVATEL отримав виписку з реєстру прав на нерухоме майно на всіх членів родини Возіанова. З'ясувалось, що сину академіка, Олександру Сергійовичу Возіанову, належить квартира в будинку на вул. Володимирській, 4. Під час оформлення майна в одному з найдорожчих будинків у центрі столиці родичу академіка було 24 роки.
Крім того, ТОВ "Кріті", яке здає в оренду будинок на Володимирській, 4, Літінас заснував разом з онуком лікаря Кучми і сином Сергія Олександровича – Костянтином Олександровичем Возіановим.
Іоанніс Літінас володіє і землею, на якій розташований будинок (через ОСББ "Крит"), і більшою частиною самого будинку. Згідно з інформацією з реєстру прав на нерухоме майно, у 2016-му "Мєкас Інвестментс Л.В.", яке належить пану Літінасу, стало власником з першого по 19-е приміщення на вул. Володимирській, 4.
СБУ проти Літінаса
Згадки про пана Літінаса ми знайшли не тільки в реєстрі прав на нерухоме майно, але і в судовому. В межах розслідування у кримінальному провадженні № 22015000000000406 СБУ з'ясовує можливе фінансування "ЛНР" та "ДНР" та масштабну схему шахрайства.
У матеріалах справи йдеться, що ошуканих інвесторів закликали вкладати кошти у фонди RICHCROFT та Simetra. Гроші переказували на рахунки офшорних компаній Crafty, Twins, Allecto, Cosmic, Dion, Welltora, Filazel, Donatex, Jerix, Asera та використали їх для придбання нерухомості в Україні.
Інвесторам обіцяли величезні прибутки, а насправді – за їхні кошт купували нерухомість і оформлювали, зокрема, на компанію Літінаса "Мєкас Інвестментс Л.В.". Саме цій компанії і належить будинок на вулиці Володимирській, 4.
Іншу частину коштів, як стверджує СБУ, відправляли на фінансування діяльності "ЛНР" та "ДНР". У реєстрі судових рішень залишилась навіть згадка про Іоанніса Літінаса. Один із потерпілих стверджує, що передав у фонд уже колишнього консула 1 млн доларів.
До речі, в Греції правоохоронці розслідували проти Літінаса схожу справу. Проте, якщо грецькі правоохоронці хоча б довели справу до суду, українські – досі не висунули звинувачення Іоаннісу Літінасу. Справа вже кілька років не рухається.