Податки та законодавство Автор: admin Друкувати

Зміни до законодавства наділяють працівників більшими правами щодо гнучкого режиму робочого часу

  • Джерело: businessua.com.  → Ключові теги: професія

    Упродовж останніх років наші робочі місця суттєво змінилися, особливо через пандемію Covid-19.

    Уже ніхто не батракує в малесеньких кабінетах. Зараз люди більше працюють або за моделлю без власного робочого столу, або за гібридним графіком (декілька днів у офісі, а інші – вдома), або й повністю дистанційно – у коворкінгах, кафе чи в тропічних раях, на кшталт Балі.

    8424_image1.jpg (43.18 Kb)Світлина Standsome з сайту Pixabay

    З огляду на вимоги сучасного ринку праці у Великій Британії прийняли нові нормативно-правові акти, що надають працівникам країни право частіше працювати в гнучкому режимі робочого часу чи неповний робочий день із самого початку виконання обов'язків на певних посадах.

    Що це за нормативно-правові акти та які вони матимуть наслідки для ринку праці взагалі? Нумо розбиратися.

    Що таке гнучкий режим робочого часу


    Гнучкий режим робочого часу – це можливість працювати не з 9:00 до 17:00 в офісі. У такому режимі працівники можуть працювати дистанційно, якщо вони фрилансери, або коли їм потрібно бути в офісі лише визначену кількість годин на тиждень.

    Гнучкий режим може передбачати часткову зайнятість, що дуже зручно для фахівців із дітьми, або роботу в індивідуальні години, коли це зручно для інших аспектів життя.

    Наприклад: батьки дітей шкільного віку можуть мати 3-годинну перерву на обід, аби забрати дитину зі школи та організувати для неї позашкільні заняття або просто побути з дитиною, а ввечері попрацювати ще 3 години.

    Гнучкий режим може також передбачати роботу за «звичайним» графіком, але з можливістю змінювати робочі години за потреби.

    Наприклад: можна здебільшого працювати в офісі, але за бажанням швидко перейти до роботи з дому навіть коли просто остогидло їздити на роботу!

    Чи можна один день працювати з 9 до 17 години, а інший – з 12 до 20.


    Що передбачають нові нормативно-правові акти?


    Нові нормативно-правові акти, що набрали чинності 5 грудня 2022 року, дають працівникам можливість переходити на роботу за гнучким режимом не більше як двічі впродовж 12 місяців.

    Це означає, що працівник може офіційно попросити перейти на 4-денний робочий тиждень, а за декілька місяців повернутися до 5-денного. Працівники, які працюють за гібридним графіком, можуть змінити кількість днів, коли вони зобов'язані працювати в офісі.

    Водночас потрібно зазначити, що нові нормативні акти лише дають працівникам змогу просити про перехід на гнучкий режим робочого часу, але не означають, що працівник обов'язково працюватиме в такому режимі. Авжеж можна двічі на рік попросити керівництво дозволити вам працювати за гнучким режимом робочого часу, але керівництво не зобов'язане задовольняти таке прохання.

    Ба більше, новими актами не передбачені неформальні прохання. Теоретично, поточне законодавство не забороняло працівникові просити про зміну режиму робочого часу більше ніж 1 раз на рік, але йому можуть записати догану, якщо просити про це двічі або більше разів на рік. Нові ж норми передбачають догану лише за третю та подальші такі прохання впродовж року.


    Чи збільшується кількість вакансій із гнучким режимом робочого часу?


    Зараз спостерігається рекордна кількість вакансій із гнучким режимом робочого часу завдяки поширенню технологічних інструментів для співпраці здебільшого через «локдауни» впродовж пандемії, коли люди фізично не мали змоги ходити на роботу.

    Але їм ще далеко до половини всіх вакансій. Насправді згідно з дослідженням компанії «Timewise», лише в 3 із 10 вакансій пропонується гнучкий режим робочого часу. Зазвичай мовиться про перерозподіл робочих годин чи робота за гнучким режимом робочого часу.

    Майже 24% усіх працівників наразі працюють у гібридному режимі – з офісу і з дому. Авжеж цей показник не враховує ті обов'язки, які неможливо виконувати в гібридному режимі. Водночас дослідники зазначають, що в 77% компаній, обов'язки в яких можна виконувати в гібридному режимі, працевлаштовують людей саме з таким режимом робочого часу, а 47% працівників запевняють, що звільняться, якщо не матимуть можливості працювати в такому режимі.

    Зрозуміло, що погляди на роботу з гнучким режимом робочого часу, дистанційну роботу та роботу в гібридному режимі наразі переглядаються, і нові нормативно-правові акти сприяють позитивним змінам. Водночас брак права працювати за гнучким режимом зводить такі намагання нанівець, саме тому найближчими роками потрібно активно стежити за подальшими змінами!


    Які переваги й недоліки гнучкого режиму робочого часу?


    Компанії постійно розширюють власні правила роботи в гнучкому режимі робочого часу, тому сподівання працівників на роботу в дистанційному чи гібридному режимі постійно зростають.

    Гнучкий режим має безліч переваг: для працівника це чудовий баланс між роботою і особистим життям, адже не потрібно гаяти час на дорогу до і з офісу, з'являється більше часу для відпочинку, сну та родини. Це, зрештою, покращує психіку працівника й підвищує рівень відданості та поваги до компанії.

    Роботодавці й собі заощаджують, адже з гнучким режимом робочого часу вони витрачають менше коштів на комунальні послуги для функціювання офісів. Це суттєве заощадження з урахуванням нових тарифів! До того ж багато працівників, які працюють дистанційно, самостійно забезпечують себе потрібним обладнанням.

    Водночас гнучкий режим робочого часу має певні недоліки. Ті, хто повністю працюють дистанційно, можуть почуватися самотніми, а працівникам, які працюють у гібридному чи гнучкому режимі, не так легко впоратися з робочим графіком, якщо він щотижня змінюється.

    Ба більше, роботодавці схильні думати, що рівень працездатності дистанційних працівників нижчий, тому, коли завдання не виконуються швидко, роботодавці здебільшого ставлять собі запитання: «Чи дійсно мої працівники відпрацьовують усі години?»

    Це об'єктивно важко проконтролювати, адже працівники навіть упродовж Zoom-конференцій вміють переглядати відеоролики в YouTube з вимкненим звуком чи грати в казино з бездепозитними бонусами замість того, аби концентруватися на розмові. Та й інструктажі для нових працівників важко організовувати в дистанційному режимі, адже не так просто когось навчати без фізичної присутності.

    Водночас факт запровадження різноманітними компаніями гнучкого режиму робочого часу означає, що, зрештою, колись роботодавці визнають такі умови праці, адже інакше працівники переходитимуть до інших компаній!

    Нові закони – це правильний крок, але гнучкий режим робочого часу й досі викликає труднощі. Водночас уже ніхто не дивується можливості працювати в режимі гнучкого робочого часу особливо на престижних професіях, тому, попри наявне законодавство, компанії і надали здебільшого запроваджуватимуть такі умови для своїх працівників.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Почему идут межменструальные кровотечения? Почему идут межменструальные кровотечения?
Межменструальные кровотечения - любые кровянистые выделения из влагалища, возникающие не во время менструации. Они могут быть скудными, мажущими или о...
Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья? Употребление алкоголя во время курса антибиотиков: какие риски для здоровья?
Вопрос о том, можно ли пить алкоголь при приеме антибиотиков, действительно волнует многих. Некоторые считают, что алкоголь лишь «ослабляет» действие ...
Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми