Купівельна спроможність українців — найнижча у Європі, порахували спеціалісти консалтингової компанії GFK. Пересічний українець може купити за рік у 80 разів менше, ніж житель Ліхтенштейну.
Українець витрачає близько 790 євро, іноземець — 63 тис. євро. Цікаво, що ще 5 років тому купівельна спроможність українців була вищою, ніж у молдован, білорусів й практично не відрізнялася від росіян. Зараз громадяни Білорусі й Молдови можуть купити більше.
"Це не дивно, адже за останній декілька років ціни на всі товари виросли у три рази. Вартість комунальних послуг зросла у десять разів. Зарплата більшості лишилася незмінною. Ще й немає факторів, які б сприяли активізації бізнесу в країні, пожвавленню торгівлі. Ніхто не хоче сюди заводити грошей, бо тут йде війна із непередбачуваними росіянами, тут і далі, як при Януковичу, процвітають корупційні схеми та хабарництво", - говорить економіст Володимир Марченко.
Загалом за останній рік купівельна спроможність українців знизилася на 3%.
"Є велика ймовірність, що вона знижуватиметься й далі. Адже в країні немає економічних реформ. Великий бізнес не може перелаштуватися на інші умови. Його власники звикли до надприбутків. Створювати нові напрями й міняти підходи задля невеликого, але стабільного доходу вони не готові. Відтак притік валютної виручки від реалізації продукції вітчизняних підприємств значно менший, ніж міг би бути", - каже експерт.
У Чехії вчитель початкової школи за свою зарплату може купити 2-3 ноутбуки. Наш вчитель може зробити таку покупку, якщо 9 місяців не витрачатиме зарплату.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Платон: ця новина поховає російську економіку
"Фактично вся Україна зараз за межею бідності. Ми вже були у такому статусі на початку 1990-х років. Але зараз переживати це значно складніше. Адже ми звикли до благ капіталізму. Пересічний українець за роки стабілізації протягом 1998-2007 року став споживати щомісяця на 20 товарів більше. Це різновиди побутової хімії, речей для дому, елементів живлення тощо. Завдяки поширенню кредитів у 2005-2010 роках українці кілька разів оновили всю побутову техніку й автопарк. Більшість звикло щомісяця купувати собі новий одяг або відвідувати сучасні спорткомплекси, ходити у боулінг. Зараз для нас — це розкіш. Щоб підтримувати такий стиль життя варто заробляти близько 25 тисяч гривень. А такі зарплати у нас — це рідкість," - говорить Володимир Марченко.
Середня зарплата по Україні у жовтні 4,3 тис. грн., у Польщі - 700 євро, у Чехії - 1100, у Німеччині — 3,2 тис. євро.
"Різниця в доходах величезна. Але це мало б менший вплив на нашу купівельну спроможність, якби в Україні була своє виробництво. Наприклад, своя побутова техніка, речі широкого вжитку. Оскільки робоча сила в нас недорога, то речі були б дешевшими за польські і німецькі відповідники. А так, маємо зовсім іншу ситуацію. Люди, які мають середній дохід не можуть собі дозволити купити найдешевшого пилососа. Бо тоді не вистачить грошей на їжу та комунальні послуги", - каже він.
Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд не вимагає підняття пенсійного віку в Україні. Про це заявила перший заступник міністра фінансів України Оксана Маркарова