Через війну в Україні низка підприємств перейшла в режим простою виробництва. У цей час співробітникам виплачується частина зарплати, але чи зараховується період простою в їхній страховий стаж для розрахунку пенсії, залежить виключно від суми соцвнеску.
Про це розповіли фахівці Соціальної платформи, відповідаючи на звернення громадян. Так, до експертів звернувся громадянин України із запитанням, чи зараховується йому страховий стаж, якщо підприємство, на якому людина працює, перебуває у вимушеному простої.
"Якщо офіційно виплачується мінімальна заробітна плата (6700 грн), то в стаж зараховується повний місяць. Оскільки для зарахування одного місяця страхового стажу необхідно, щоб був сплачений мінімальний внесок, що обчислюється від мінімальної заробітної плати", – пояснили фахівці.
Відповідно, якщо виплачується лише частина мінімального страхового внеску (у разі, коли мінзарплата неповна), стаж зараховуватиметься пропорційно до суми внеску. Якщо це 50%, зарахується половина місяця і так далі.
Головна умова, щоб простій підприємства був законним, – наявність обставин, які спричинили повну зупинку роботи підприємства чи його структурних підрозділів. Простий можна застосовувати і до окремих працівників через неможливість виконання ними трудових обов'язків, наприклад, у зв'язку з втратою/ушкодженням засобів виробництва, з якими вони працювали.
Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівнику розряду (окладу). Тобто роботодавець не має права платити працівникам у період простою менш як дві третини тарифної ставки.