В Україні ситуація на ринку праці залишається критичною. Спостерігається дефіцит робочих місць, кількість вакансій зростає, а число тих, хто шукає роботу, майже не змінюється. Дефіцитними стали навіть ті спеціальності, які ніколи не мали особливий попит. Наприклад, HRи скаржаться: вкрай складно знайти бухгалтера з досвідом.
Найгірша ситуація з робітничими фахівцями. Про те, що відбувається на ринку праці, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Працівників критично не вистачає, роботодавці сподіваються на перемогу у війні і демобілізацію
"Трьох чоловіків із шести у нас мобілізували, зараз знайти хоча б адекватного робітника на будівництво – виклик. Вартість робіт зростає, ми теж підняли ціни, ми вже почали компенсувати транспорт на проїзд із сіл працівникам", – розповідає прораб у передмісті Києва Михайло. До повномасштабної війни він робив ремонти одночасно на трьох об'єктах. Тепер, хоча замовлень і вистачає, через брак працівників не може брати більше двох об'єктів.
Наталія Слинько, операційна директорка компанії GRC, розповідає OBOZREVATEL: ситуація з пошуком робітників значно погіршилась. Кількість вакансій зросла у всіх регіонах, а охочих працювати не побільшало.
"У нас великі проблеми з робочими фахівцями. Не комплектуються цілі цеха, не випускається продукція. На другому місці – професійні фахівці, ті, хто має 5-6 років досвіду в різних сферах, це і маркетинг, і фінанси. Попит на таких фахівців високий і їх також важко знайти", – розповідає експертка.
І хоча частина роботодавців сподівається, що після перемоги у війні і демобілізації чоловіків вакансії буде закрито, Слинько впевнена, що проблема зберігатиметься впродовж років. "Я спілкувалась і з ветеранськими організаціями. Сподіватись, що чоловіки після війни повернуться на свої робочі місця, не варто. Велика частина не повернеться. Буде структурне безробіття", – каже операційна директорка GRC.
Аналітики work.ua зазначають: кількість вакансій зростає щомісячно, у червні їхня кількість збільшилась на 4% (до 93,8 тисяч). До цього в березні, квітні і травні зростання відбувалось на 11%, 14% та 9% відповідно. Найбільше вакансій традиційно в Києві (близько третини від загальної кількості). Далі – Львівська, Дніпропетровська, Одеська та Харківська області.
Кому найлегше знайти роботу
Малий та середній бізнес поступово відновлюється, зростає ділова активність у тих галузях економіки, які важливі для країни у стані війни. Про це свідчать тенденції, які цього року складаються на ринку праці.
В Україні найбільше затребувані продавці-консультанти, водії, менеджери з продажу, бухгалтери, кухарі, інженери, лікарі, вантажники, швачки та фармацевти, йдеться у даних Державної служби зайнятості. Роботодавці найчастіше шукають кваліфікованих працівників (21% усіх вакансій), а на другому місці спеціалісти з обслуговування обладнання та машин (16%).
За даними статистики work.ua, найпопулярніші: продавці, менеджери, водії та кухарі. Кількість резюме залишилася на рівні квітня, тобто вона, на відміну від кількості вакансій, не зростає. Переважна більшість претендентів – жінки (57%). Найбільшу частину, 35% від загальної кількості, становлять кандидати 16-24 років. Щодо досвіду, то кандидати розподіляються так:
36% немає досвіду;
33% мають понад 5 років досвіду;
31% мають від мінімального до 5 років досвіду.
Роботу шукають молоді та недосвідчені, тоді як роботодавці навпаки – хочуть висококваліфікованих співробітників. Проблема полягає у зарплатах. Можливості платити більше немає, тож пропонувати гідну зарплату претендентам не можуть.
Що відбувається із зарплатами
В Україні мінімальну зарплату 2023-го підвищувати не планують, вона становитиме 6700 грн. Чи переглядатимуть прожитковий мінімум наступного року, наразі не відомо. Заморожування мінімальної зарплати також негативно вплинуло на динаміку середньої зарплати.
За даними великого кадрового порталу, 2023-го (за перше півріччя) середня зарплата в Україні зросла на 13% і досягла 17 тис. грн. Щоправда, йдеться лише про ті заробітні плати, які вказують роботодавці у вакансіях. Державна служба статистики збирати та публікувати дані перестала на час повномасштабної війни.
Найбільше платять у Київській області, а середня зарплата зросла тут з 18 200 до 18 750 грн, у Львівській – з 16 000 до 16 775 грн, Одеській – з 16 000 до 16 275 грн та Харківській – з 15 000 до 16 000.
Експерти ринку праці кажуть: роботодавці не мають необхідного ресурсу для того, щоб підвищити зарплати до необхідного рівня. Водночас підвищення зарплат – необхідний крок, без якого стабілізувати ситуацію на ринку праці буде неможливо.
Україна поступово має рухатися до того, щоб значно підвищити зарплати, каже вчена Людмила Черенько. До цього нашою конкурентною перевагою була дешева робоча сила. У результаті українські висококваліфіковані інженери заробляли у рази менше, ніж їхні колеги у найближчих країнах ЄС. Від цього необхідно відмовлятися.
"Якщо вирішимо перейти на нову економічну модель, в основу якої не буде закладено низьку оплату праці, – а саме таким має бути шлях, якщо ми йдемо до ЄС, – маємо робити перші кроки", – каже вчена.
Ринок праці залишається на боці претендента. І поки роботодавці страждають від дефіциту кадрів, працівники мають змогу обирати.