Українські пенсіонери зобов'язані впродовж 10 днів повідомляти Пенсійний фонд про будь-які важливі зміни: працевлаштування, переїзд, виїзд за кордон на тривалий період тощо. Однак цього правила дотримуються не всі.
Тільки за травень суди ухвалили понад 50 рішень щодо повернення виплат у ПФУ. Більшість стосується саме пенсіонерів. По всій країні сотні і навіть тисячі українців незаконно отримають пенсії. Виявити порушення вдається не завжди.
Ситуація стала настільки масштабною, що у ПФУ в Київській області публічно заявили про шахрайство та попередили: ті, хто незаконно отримує кошти, порушує закон. Звісно, у масштабах бюджету ПФУ йдеться про порушення порівняно незначних обсягів.
Про те, як і коли українці незаконно отримують пенсії, які рішення ухвалюють суди і як проводять перевірку, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Українка 10 місяців отримувала пенсію померлого, а потім захотіла ще й допомогу на поховання
У Білгород-Дністровському Одеської області в червні міськрайонний суд зобов'язав мешканку на ім'я Валентина повернути в бюджет ПФУ 47,2 тис. грн. Як йдеться в матеріалах справи, 3 жовтня 2023 року жінка звернулась з проханням надати їй допомогу на поховання пенсіонера. Вона була його опікункою.
Коли почали перевіряти документи, виявилось, що жінка хоче отримати в жовтні гроші на поховання того, хто помер ще наприкінці 2022-го. Ба більше, весь цей час жінка незаконно отримувала гроші замість померлого.
"Згідно із звітами "Укрпошти" пенсію за період з 01.01.2023 року по 31.10.2023 року виплачено на загальну суму 47 234 грн... Так, після смерті виникла переплата пенсії в сумі 47 234,30 грн за період з 01.01.2023 року по 31.10.2023 року та поштових витрат у сумі 614,02 грн", – йдеться в матеріалах судової справи, які є в розпорядженні OBOZ.UA.
ПФУ надіслав письмову вимогу повернути кошти, однак Валентина цю вимогу проігнорувала. Тоді чиновники звернулись до суду, і її зобов'язали повернути кошти. Тепер виконавча служба має право арештовувати майно, рахунки та примусово стягувати заборгованість.
Cхожа ситуація виникла в смт Овідіополь Одеської області. Пів року Ірина отримувала пенсії замість свого померлого родича. За цей період це 17,1 тис. грн. Пенсійний фонд звернувся в банк – і з рахунку зняли 5,2 тис. грн. Ще 7 тис. грн Ірина повернула, коли Пенсійний фонд надіслав письмову вимогу. Але решту – а це 4,8 тис. грн – жінка повернути не змогла. Тоді Пенсійний фонд повернув кошти через суд. Щоправда, поки йдеться тільки про рішення, а щоб його виконати, доведеться арештовувати майно, рахунки боржниці.
Махінації з документами і субсидіями
Ще одне не менш поширене порушення серед пенсіонерів – подання неправдивих даних. Наприклад, як йдеться в матеріалах справи 521/27560/23 Малиновського районного суду, в 2023-му 60-річна Олена звернулась для призначення пенсії. Однак виявилось, що їй не вистачає стажу. Для отримання пенсії минулого року 60-річним треба було мати щонайменше 30 років стажу, цього року – вже 31 рік.
Тоді Олена повторно звернулась по призначення пенсії вже через два місяці. Жінка надала довідку про стаж з 1996-го до 2000 року. Вона начебто працювала інженером з охорони праці та техніки безпеки в психоневрологічному диспансері. Однак ця довідка виявилась фальшивою, дані про цей стаж не підтвердились під час перевірки.
Їй перестали нараховувати пенсію, однак до перевірки вона встигла отримати пенсію на загальну суму в 26 255 грн (за 9 місяців). Суд зобов'язав повернути кошти.
"Станом на дату подання позову до Головного управління відповідач не з`явилася, суму переплати не погашено. Отже, позивач вважає необхідним стягнути з відповідача кошти в розмірі 26 255,48 грн на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України як такі, що набуті без достатньої правової підстави", – йдеться в матеріалах справи.
"Окремі пенсіонери, їхні близькі особи та опікуни через приховання інформації від органів Пенсійного фонду України щодо: виїзду пенсіонера на постійне місце проживання до іншої держави, факту його смерті, припинення дії виписки з акту огляду медико-соціальної експертизи (невизнання інвалідом) продовжують отримувати пенсійні виплати, використовуючи документи (банківські картки) цих пенсіонерів", – пояснюють у Головному управлінні Пенсійного фонду в Київській області.
Як відбувається перевірка
У ПФУ нагадують: у заяві на оформлення пенсії кожен пенсіонер ознайомлюється під особистий підпис із вимогами п. 3 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". І в документі йдеться про те, що пенсіонер зобов'язаний інформувати про будь-які зміни, які вносять у справу, впродовж 10 днів.
Рано чи пізно порушення виявлять, а "зайве" змусять повернути в бюджет. Так, Міністерство фінансів України проводить верифікацію та моніторинг усіх державних виплат. Перевірка проходить у три етапи: під час подання документів на оформлення допомоги, під час отримання допомоги та протягом трьох років після того, як вам перестали платити.
У ПФУ зобов'язані перевірити документи, які надали під час оформлення пенсії (або іншої виплати), потім Мінфін в автоматичному режимі стежитиме, чи не з'явилася в реєстрах додаткова інформація про вас (наприклад, купили машину), інформацію про вас зберігатимуть ще три роки після того, як ви перестали отримувати допомогу.
Тут важливо зазначити, що навіть якщо Мінфін знайде порушення, він може лише передати інформацію Мінсоцу. І вже профільне міністерство перевіряє ще раз дані й ухвалює рішення, забирати виплату чи ні.