Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Які соціальні гарантії скасували з 2016 року

  • Джерело: 24tv.ua.  → Ключові теги: суспільство, соціальна допомога

    У січні 2016 року вступив у дію закон про соціальні виплати. Які соціальні гарантії зазнали змін, що зміниться у житті звичайних українців.

    9122_646079.jpg (35.44 Kb)

    Продовженням сумнозвісного закону № 76 (від 28.12.14), яким в грудні 2014 року відібрали цілий ряд пільг у найбільш соціально незахищених українців, став закон № 911 від 24 грудня 2015.

    Він передбачає подальше урізання соціальних гарантій і пільг для українців. Детально про закріплені законом скорочення журналістам розповіла голова правління громадської організації "Інститут соціального захисту громадян" Світлана Науменко.

    "Якщо у 2015 році влада відбирала соціальні пільги у чорнобильців, ветеранів, інвалідів, то у 2016 частини пільг позбулися ще й діти-сироти, а також діти та молодь з малозабезпечених сімей та інших соціально вразливих категорій. Також у нинішньому році скорочено соціальні гарантії, що стосуються умов здобуття вищої освіти, пенсійного забезпечення, індексації доходів населення та інші",— відзначила експерт.

    Серед основних "новацій", закріплених нормами згаданого закону №911, можна виділити наступні.

    Діти без батьківського піклування

    1. Знижені соціальні гарантії щодо забезпечення матеріальної підтримки дітей, позбавлених батьківського піклування: скасована норма Сімейного кодексу, згідно з якою розмір тимчасової державної допомоги, що виплачується дитині, чиї батьки не мають змоги її утримувати, або ухиляються від сплати аліментів, або місце їх перебування невідоме, встановлювався на рівні не нижче 30% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. З 2016 року розмір цього виду соціальної допомоги встановлюється Кабміном і існує великий ризик, що він буде "економити" на підтримці таких дітей.

    Харчування дітей

    2. Скорочено соціальні пільги, пов'язані із забезпеченням безплатного або пільгового харчування дітей у садочках, школярів, а також учнів ПТУ:
    • скасовано норму, згідно з якою батьки тільки частково оплачували харчування дітей у державних і комунальних яслах і дитсадках — 60% його вартості в місті і 40% у селах. Тепер розмір оплати встановлюється місцевою владою, і на ділі це буде означати, що практично повсюдно батьки будуть оплачувати 100% вартості харчування своїх дітей в дошкільних установах. При цьому встановлено, що пільги на оплату харчування дітей з багатодітних сімей тепер надаються тільки за рішенням місцевої влади (а такого рішення може і не бути), хоча до 2016 року такі сім'ї користувалися 50-відсотковою пільгою;
    • скасовано норму, згідно з якою органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати безкоштовне харчування для всіх школярів 1-4 класів. Тепер такою соціальною пільгою зможуть користуватися тільки учні 1-4 класів з малозабезпечених сімей;
    • скасовано безкоштовне харчування для дітей-сиріт, а також дітей з неповних чи багатодітних сімей, які навчаються у професійно-технічних училищах (ПТУ).

    Навчання дітей

    3. Скасовано пільги, що стосуються позаконкурсного або пільгового вступу до вищих та професійно-технічні навчальні заклади дітей із соціально вразливих категорій сімей, у тому числі тих, хто за статусом має право на посилену соціальну підтримку (діти-сироти, діти-інваліди):
    • скасовані пільгові умови для вступу в такі установи дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних сімей та інших категорій, які потребують соціального захисту;
    • скасовано квоти (до 5%) для окремих категорій пільговиків, що визначають при вступі до вузів гарантований обсяг місць для студентів, що навчаються в рамках держзамовлення;
    • для всіх відповідних категорій пільговиків скасовано право на зарахування поза конкурсом для безкоштовного отримання освіти в державних і комунальних вищих навчальних закладах, в тому числі для учасників міжнародних олімпіад, а також чемпіонів та призерів Олімпійських та Параолімпійських ігор. З 2016 тільки для дітей-сиріт, дітей-інвалідів та учасників бойових дій в АТО будуть встановлені квоти на прийом в державні виші, але прийом теж на конкурсній основі;
    • скасовано безкоштовне навчання у вузах державної та комунальної форми власності дітей, а також осіб віком 18-23 років з багатодітних сімей (у складі яких п'ятеро і більше дітей). Зате тепер при навчанні у вузі вони зможуть отримувати соціальну стипендію, розмір якої навряд чи покриватиме оплату їх навчання "на контракті".

    Фінансування ПТУ

    4. Передано з державного на рівень місцевих бюджетів забезпечення фінансування ПТУ і комунальних вишів. На думку Світлани Науменко, враховуючи, що більшість місцевих бюджетів глибоко дефіцитні, це може призвести до розвалу національної системи професійно-технічної освіти.

    Втрати при інфляції

    5. Підвищений інфляційний поріг для проведення індексації грошових доходів населення - зі 101% до 103%. Це означає, що тепер обов'язкова індексація грошових доходів населення проводиться у разі, якщо кумулятивне зростання споживчих цін перевищує 103 відсотка, а не 101%, як раніше. Тобто, люди будуть нести вищі втрати доходів, отриманих у вигляді зарплат і регулярних соціальних виплат.

    Пільги для пенсіонерів

    6. Скорочено соціальний захист пенсіонерів та скасовані пільгові умови виходу на пенсію для працівників соціального та бюджетного сектора:
    • на весь 2016 встановлено фіксований розмір максимальних пенсій на рівні 10 740 гривень, хоча він повинен становити 10-ть прожиткових мінімумів для непрацездатних, а це 11300 гривень з травня і 12080 гривень з грудня 2016. Це означає, що кожному інваліду-ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи, кожному герою, який має особливі бойові і трудові заслуги перед Батьківщиною, влада буде недоплачувати від 500 до 1500 гривень пенсії щомісяця;
    • підвищується до 55 років вік виходу на пенсію за вислугою років для працівників сфери освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення (до 2016року — незалежно від віку). Складно говорити про престижність праці, суспільну справедливість, якщо працівники найбільш соціально значущих професій не тільки не забезпечені гідною заробітною платою, а й змушені будуть працювати на 5-10 років довше, ніж зараз;
    • зберігається практика оподаткування пенсій (15% — на суму, що перевищує 3 прожиткових мінімуму), у тому числі пенсій працюючих пенсіонерів (15% на всю суму). Втім, у 2016, як і в 2015, немає податку на пенсії працюючих пенсіонерів: інвалідів 1 та 2 групи, інвалідів війни 3 групи, учасників бойових дій, учасників АТО, членів сімей загиблих учасників бойових дій.

    У підсумку виходить, що уряд в поточному році продовжує "демонтаж" системи соціального захисту громадян України, розпочатий у 2014 році. На думку Світлани Науменко це є одним з ключових факторів зниження рівня і якості життя людей, а також стрімкого скорочення людського та соціального капіталу країни. І для виправлення ситуації необхідно кардинально змінити соціальну політику, яка реалізується протягом останніх двох років, і перейти до соціально-орієнтованих і соціально-відповідальних заходів державного регулювання.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми