Тарифи для населення свідомо занижують.
Тарифи водоканалів, за якими українці сплачують комунальні послуги, нижчі, ніж мають бути, що призвело до накопичення величезних боргів. Встановлення економічно обґрунтованих тарифів – політичне питання.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в коментарі зазначив, що місцеві чиновники з політичних міркувань затверджують занижені тарифи, які не покривають базові витрати на електроенергію, модернізацію систем, ремонт насосів і заміну труб.
За словами в.о. директора "Рівнеоблводоканалу" Андрія Грухаля, нині економічно обґрунтований тариф мав би складати 57,07 гривні за постачання та відведення кубометра води для усіх без винятку категорій.
"Саме для населення діючий тариф дуже далекий від реалій, бо досі залишається на довоєнному рівні (2021 року) і складає із ПДВ 32 грн. 60 коп.", - додав очільник підприємства.
Схожа ситуація і у інших українських містах. В Києві платять 16,16 гривні за кубометр холодної води і ще 14,22 грн за водовідведення. Разом виходить 30,38 гривні. На думку головного наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень Геннадія Рябцева, економічно обґрунтований тариф для жителів столиці має бути вищим у два-три рази.
Слід зазначити, що тарифи для водоканалів, що обслуговують один або кілька населених пунктів з сумарною чисельністю населення понад 100 тисяч осіб та постачають понад 300 тисяч кубометрів води на рік, встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Навесні 2024 року регулятор змінив тарифи для непобутових споживачів низки водоканалів. Проте для населення вартість послуг цих підприємств не переглядалася вже понад три роки.
Водночас, для водоканалів, які не підпадають під регулювання НКРЕКП, тарифи визначає місцева влада – виконавчі комітети місцевих рад.
Обмеження водопостачання в Україні - головні новини
"Рівнеоблводоканал" повідомив, що змушений обмежити подачу води споживачам Рівного через важке фінансове становище підприємства. Зазначається, що ситуація склалася через невідповідність тарифів на воду реальній економічній ситуації.
Нардеп Богдан Кицак наголосив, що практика часткового обмеження водопостачання через фінансові труднощі поширюватиметься іншими містами України.