Транспорт та авто, Влада та політики, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Метрополітен спростував інформацію про затоплення "Олімпійської"

  • Джерело: finance.ua.  → Ключові теги: станції метро, Київ

    Після підтоплення синьої гілки метро у Києві ділянку від «Либідської» до «Теремків» закрили. Утім, в столиці вже налагодили човниковий рух. Із 13 грудня між «Деміївською» і «Теремками» почали курсувати потяги.

    2509_gettyimages-1309029351-1024x681.jpg (.61 Kb)

    Директор КП «Київський метрополітен» Віктор Брагінський розповів в інтерв'ю Oboz.ua, чи є загроза, що відремонтувати тунель буде неможливо і доведеться поряд будувати новий.

    «Зараз фахівці взагалі не розглядають такий варіант і не бачать причин, щоб будувати поряд інший тунель, а не ремонтувати наявний. Але на 100% можна буде сказати, коли закінчать усі дослідження», — говорить директор КП «Київський метрополітен» Віктор Брагінський.

    За його словами, зараз існує багато версій, що саме стало причиною підтоплення, але це точно не будівництво ТРЦ чи забудова навколо станцій. Адже «там, де виникли тріщини, немає жодної забудови».

    Очільник метрополітену називає термін ремонтних робіт у 6 місяців попереднім. Але він не вважає, що ремонт може затягнутися на роки.

    Чи є загроза для інших станцій

    Віктор Брагінський спростував інформацію про затоплення «Олімпійської».

    «Олімпійська» працює в звичайному режимі, жодних підтоплень там немає. Та в лотку для води є вода, її зняли на відео і почали сіяти паніку. Але в лотку для води і має бути вода. Метрополітен має цілісну систему водовідведення, — пояснив він.

    Які ще станції київського метро можуть почати ремонтувати

    Відрізок від станції «Тараса Шевченка» до станції «Почайна» директор назвав таким, що потребує особливої уваги. Тунель є експериментальним, він змінює габарити, тобто стає дещо еліпсоїдної форми. Але жодної небезпеки для пасажирів немає, запевняє директор КП «Київський метрополітен».

    «Ми планували влітку наступного року налагодити наземне сполучення і перекрити цей відрізок для ремонтних робіт», — повідомив Брагінський.

    Ділянка від «Славутича» до «Червоного Хутора» також розташована у водонасичених ґрунтах. Там час від часу проводять гідроізоляційні роботи і ліквідовують течії. Але, як стверджує очільник метрополітену, там немає таких важких гідрогеологічних умов, як на перегоні між «Деміївською» і «Теремками».



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей Загадки на кожному поверсі: Розвиваємо логіку та уяву дітей
У світі дитячої літератури є багато книг, які сприяють розвитку дитини, але лише деякі з них поєднують навчання з розвагами так майстерно, як це робит...
Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради Як вибрати ідеальний фалоімітатор: практичні поради
Сучасний ринок інтимних товарів пропонує величезний вибір девайсів, які допомагають зробити сексуальне життя яскравішим і задовольнити найсміливіші фа...
Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО) Порядок проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств на объектах повышенной опасности (ОПО)
Экспертиза промышленной безопасности (ЭПБ) — это процедура, необходимая для подтверждения безопасности технических устройств, используемых на об...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми