Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Гройсман припинив дію економічної програми з Росією

  • Джерело: kp.ua.  → Ключові теги: Гройсман, економіка

    Думки експертів розділилися: одні вважають це пустою формальністю, а інші прогнозують, що у держпідприємств виникнуть складності.

    6206_75840.jpg (68.63 Kb)

    Кабінет міністрів України розірвав Програму економічного співробітництва з Росією на 2011-2020 роки. Про це повідомив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду в середу.

    Кабмін, зокрема, зупинив дію цього документа, а також доручив Міністерству закордонних справ України в установленому порядку поінформувати уряд Росії.

    Думки експертів з приводу того, як ситуація буде розвиватися далі розділилися.

    - Програма економічного співробітництва між Росією та Україною, прийнята в 2011 році, передбачає режим взаємних преференцій в вільну торгівлю між країнами, спільні скоординовані дії в інвестиційній сфері, в промисловості, в платіжно-розрахункових операціях, вільне переміщення громадян та інше, - говорить аналітик ГК TeleTrade Володимир Чорнобай. - Скасування його на практиці може означати скорочення взаємної торгівлі, поставок промислової продукції і сировини, обмеження в пересуванні людей між кордонами.

    За словами експерта, український уряд прагне послабити взаємозв'язок економіки з Росією, перш за все, з політичних міркувань. А прояви і масштаби розриву взаємин будуть залежати від конкретики рішень уряду і що випливають із них підзаконних актів.

    - Втратять від цього обидві сторони, - продовжує Чорнобай. - звузиться ринок збуту товарів, зменшиться виробництво для даного ринку, інвестиції, компанії і населення втратять значні доходи. Однак для України наслідки, очевидно, будуть більш хворобливими, ніж для Росії. Взяти, наприклад, зовнішню торгівлю. Росія за підсумками 2017 го виступає найбільшим торговельним партнером України. У минулому році ввезення російських товарів піднявся на 39% і займає частку в 14% від усього імпорту України. Вивезення з України в Росію підвищився за цей період на 9,6%, маючи частку в 9% українського експорту. Для Росії ж частка України в зовнішньоторговельному обороті становить менше 2%.

    За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, дана програма більше стосується співпраці між держпідприємствами, а приватні компанії без проблем будуть співпрацювати і далі.

    - Не хвилюйтеся - бізнес Порошенко не постраждає, і його компанії і компанії його соратників і далі будуть активно співпрацювати Росією, - каже Охріменко. - Як, втім, і бізнес окремих російських олігархів, які останнім часом активізували свій бізнес в Україні.

    За словами експерта, експорт України в РФ впаде несуттєво, а найбільше проблем виникне у держпідприємств.

    Нагадаємо, що місяць тому в ЗМІ почали розганяти черговий скандал з приводу того, що ДП "Антонов" продовжує співпрацю з підприємством в РФ - виконує зобов'язання перед авіакомпанією "Волга-Дніпро". У керівництві ДП пояснили, що дана російська компанія не входить до списку санкцій РНБО, а всі роботи між підприємствами ведуться на підставі міжвідомчих угод з міністерствами, а також дотримуючись листів-роз'яснень Держекспортконтролю. Крім того, в разі відмови українського підприємства виконувати свої зобов'язання перед російською стороною, щодо "Антонова" не тільки можуть бути введені санкції, але підприємство також може втратити статус розробника авіаційної техніки.

    - Тепер "Антонов" навряд чи зможе працювати з росіянами, оскільки це держпідприємство, - вважає Охріменко. - Те ж саме стосується "Турбоатому", важко сказати, як буде організована робота "Укрзалізниці". Незрозуміло, що тепер робитимуть в "Енергоатомі". Зараз українські гірничо-збагачувальні комбінати постачають уран до Росії, і для нас продаж урану - дуже важлива стаття експорту. Тепер це під питанням, так само, як і отримання нашими АЕС ТВЕЛів (тепловиділяючих елемент - головний конструктивний елемент активної зони ядерного реактора, що містить ядерне паливо, - Авт.). Загалом, проблем може виникнути чимало, але російська економіка від цього не завалиться. Фактично українська влада замість того, щоб переграти Росію в торговій війна сама робить ходи, які більше завдають шкоди економіці України, ніж Росії.

    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна змушена продати "Приватбанк"

    У той же час, за словами юриста Андрій Вігірінского, якщо не вводяться додаткові заборони, а лише денонсує необов'язкові і неустанавлівающіе правила, то ніяких наслідків не буде. - Наприклад, відмова від ТВЕЛів можливий лише після того, як будуть модернізовані завантажувальні блоки на всіх АЕС під американські касети, але про це в найближчих 5-10 років і говорити не варто, - вважає Вігірінскій. - Щоб відмовитися від ТВЕЛів, потрібно провести ремонт, наладку, випробування. Що стосується "Антонова", то підприємство проводить ТО тієї техніки, яку тільки воно може продовжити термін експлуатації і льотні години, це не нове будівництво і не покупки.

    У будь-якому випадку, каже юрист, для реалізації програми необхідна комунікація на рівні урядів двох країн, якій давно вже немає. Так що розрив співпраці - це просто політична та інформаційна формальність. Хоча, можна назвати її по-іншому: приведення законодавства у відповідність з прийнятим законом, яким РФ була визнана країною-агресором.

    - Розрив цього документа на тлі того, що діє базовий договір між двома країнами і повноцінні дипломатичні відносини - це черговий фарс, спрямований на отримання урядом додаткових балів серед частини електорату, - вважає Олексій Кущ. - Коли немає інформаційних приводів, пов'язаних з ростом економіки, їх намагаються створювати на іншій ниві. В даному випадку - терені "розривів". Питання взаємодії України та РФ вже давно потрібно ввести в русло спеціального закону, який би врегулював торгові, інвестиційні, економічні взаємини з поправкою на війну, але в такому випадку, чиновникам довелося б виконувати сухі норми закону, а не в ручному режимі обмежувати імпорт російського шоколаду . Само по собі міжурядову угоду - це умовні "хутра", які можуть наповнитися лише при ефективній взаємодії двох країн, так що можна сказати, що дана угода вже давно "обнулилося".



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення Мед з горіхами: смачне поєднання для здоров'я та задоволення
Мед та горіхи - це не лише смачні делікатеси, але й корисні продукти, багаті поживними речовинами. Їх комбінація створює ідеальне поєднання смаку, аро...
Магазин Магазин "Аквадом": Ваш путь к здоровью и благополучию
В современном мире одним из важнейших аспектов заботы о здоровье является качество потребляемой воды. Ведь вода играет ключевую роль в поддержании жиз...
Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30 Ідеальний вибір для сім'ї: огляд Volvo EX30
Коли справа доходить до вибору автомобіля для сім'ї, безпека та комфорт стоять на першому місці. Однак не менш важливими є стиль та екологічність. З у...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми