Фінанси. Гроші. Валюта Автор: RomanK Друкувати

Як правильно витрачати гроші - поради

  • Джерело: segodnya.ua.  → Ключові теги: суспільство, фінанси

    Що потрібно знати і вміти, щоб примножувати достаток сім'ї.

    7763_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

    У багатьох з нас є величезний пробіл у знаннях, який ні школа, ні інститут в повній мірі не змогли заповнити – фінансова грамотність. Тому так часто можна почути "нічого серйозного не купив в магазині, а гроші розлетілися", "вчора отримав зарплату, не найменшу по країні, і її вже немає" і т. п. Крім того, мало хто з нас вміє відкладати на чорний день (на думку експертів з особистих фінансів, в запасі повинна бути "подушка безпеки", щоб 6-10 місяців вимушеного безробіття або інших форс-мажорів можна було б триматися на плаву), орієнтуватися в фінансових інструментах і ефективно ними користуватися.

    "Сегодня" дізналася у експертів з особистих фінансів, як підтягти фінансову грамотність і навчитися виокремлювати різницю між доходом/витратою, пускати гроші в інвестування, які є варіанти стати заможною людиною і де цьому можна навчитися, не особливо витрачаючись. З рад: прорахувати вартість сімейного життя в місяць, багато читати і розмовляти про гроші, в тому числі з дітьми, забезпечити собі справу, яка допоможе при безробітті, і не обходити стороною фінансові інструменти.

    Щоб заробити, порахуйте витрати
    Питання, скільки грошей в місяць потрібно людині для життя, у багатьох викликає утруднення. Люди починають згадувати, скільки становить сукупний дохід сім'ї, стверджувати, що цього, звичайно, мало, і додавати якусь суму – якої, за прикидками, мало б вистачити. Це, за словами фахівців, погано: свою суму "до копійки" повинна знати кожна фінансово грамотна людина.

    "Людині, що не віддає собі звіт, скільки їй потрібно для життя, буде мало і мільйони доларів в місяць, – розповідає консультант з особистих фінансів Київського центру розвитку Андрій Котів. – А складається ця сума з постійних витрат – таких як "комуналка", оренда, якщо сім'я знімає житло, витрати на мобільні витрати, оплати медика, шкільних секцій дитини і його репетитора і т. д., без чого звичний порядок сім'ї впаде. Знаючи цю суму, ви зможете зрозуміти, скільки саме недопрацьовуєте, або ж скільки грошей ви витрачаєте даремно, раз добробут не росте".

    З витратами на їжу складніше: мало яка сім'я може точно сказати, що на місяць нам необхідно, наприклад, 6 кг м'яса, 2 кг рису і 3 пачки гречки. Однак знати це необхідно, якщо ви хочете рухатися до фінансової грамотності. Вирахувати суму на їжу можна легко: записуючи в блокнот всі витрати або прикріплюючи чеки магазинів, по ходу витрат накидаючи табличку в Excel. Можна також скористатися програмою "домашньої бухгалтерії" в інтернеті або додатком для смартфона. Всі способи зарекомендували себе добре: справа тільки в індивідуальній зручності використання і дисципліни.

    Шукати джерела інвестування
    Маючи "зріз" по своїй родині, можна рухатися далі – зробити так, щоб життєво необхідна сума завжди була в наявності і могла трохи "утрясається" в меншу сторону, а достаток ріс. Це нереально зробити без пасивного доходу, способів диверсифікації заробітку або інвестування. При цьому багато людей блокують на корені ці ідеї – мовляв, і так грошей мало, ризикувати не можна і т. п. Це призводить до того, що людина/сім'я весь час залишається на одній і тій же соціальній планці і не захищена в разі виникнення форс мажорних обставин, таких як серйозна хвороба когось із членів сім'ї або раптова втрата роботи.

    "Потрібно продумати, де, яким способом і скільки грошей можна виручити на чорний день, не докладаючи величезних зусиль. Хоча б відкрити депозит під цікаві відсотки", – пояснює фінансовий аналітик Ігор Холмогоров.

    Розглянути потрібно якомога більше варіантів, розпитати у друзів або навіть незнайомців в соцмережах.

    "Можна розглянути страхування життя або накопичувальне страхування, біржові операції на акціях: купити дешевше – продати подорожче, вклади в золоті і постійний моніторинг ринку інвестицій, – пояснює фахівець з фінансового планування Валерія Ставнійчук. – Тобто те, що збереже ваші гроші і забезпечить зростання запасеної суми. Але який би інструмент ви не вибрали, бажано, щоб він був не один. А ви повинні вивчити всі його тонкощі. тобто якщо ви купили якісь акції і очікуєте зростання їх вартості, то постійно стежить за подіями ями, а не поглядайте на ситуацію на біржі раз в сто років, інакше потім доведеться нарікати, що чергова ідея виявилася невдалою і гроші "прогоріли". Хоча і останній момент ви теж не повинні виключати".

    Не забувайте вчитися і не бійтеся ризикувати
    Важливим нюансом у фінансовій грамотності є вміння маневрувати в питаннях грошей. Опір будь-яких змін, які варто провести в певний момент, може коштувати неотримання прибутку.

    "Приклад грошового консерватизму – свідоме небажання деяких українців обміняти гривні на долари за вигідним курсом, поки ще з цим не було проблем. Їх опір і частка переконаності в тому, що в гривнях відсотки по депозитах вище і перекривають інфляцію, вилилося в тотальне збіднення, порівняно з тими людьми, хто зорієнтувався швидко. Те ж стосується вибору різних нових фінансових інструментів проти старих. Я не кажу, що треба відразу ж і в усе вкластися і всім ризикнути. Але потрібно уважно розглядати кожну можливість, яка випадає", – говорить експерт з особистих фінансів, спеціаліст з біржових ринків Ілля Василенко.

    Фінансово підкована людина знає: дуже важливо займатися саморозвитком. Причому як в фінансових питаннях (дізнаватися про ефективність тих чи інших інструментів), так і інших. Це можна робити самостійно, читаючи книги і обговорюючи їх з друзями, в інтернеті – за допомогою прочитання матеріалів, перегляду роликів і відеоуроків на Ютюб-каналах, – а також за допомогою постійного моніторингу та відвідування вебінарів, семінарів і тренінгів, онлайн-курсів і т. д. Вони часто бувають безкоштовними, але на саморозвиток все ж бажано завести окрему графу у витратах:

    "Таке навчання така може коштувати і 200 грн, і 2 тис. грн. Останнє – вже серйозний удар по бюджету, який ви так старанно формували", – говорить Ілля Василенко.

    Почерпнути знання з фінансової грамотності можна безкоштовно на деяких сайтах, що спеціалізуються в даній тематиці. Це finosvita.com.ua, 4brain.ru, vseprogroshi.com.ua, fingeniy.com, siladeneg.ru, fingramota.org, finik.me, finprosto.ru, mastercard.ru, financialfootball.ru, incomepoint.tv, fincult .info і т. п. На цих ресурсах можна знайти поради щодо розподілу особистого бюджету, куди інвестувати, чого варто побоюватися, інформацію про захист прав споживачів, особистий досвід тих, хто вже спробував різні фінансові продукти, і багато іншого. Для дітей і молоді підготовлено ознайомчі статті про пристрій економіки, фінансах і т. д.

    Тим, хто любить дивитися/слухати, фінансисти радять звернути увагу на Ютюб-канали "Фінансовий геній", "Персональний радник" і т. п. Можна також почитати книги "Діти і гроші" (Р. Потьомкін і Є. Казакевич), " фінансова грамота "(А. Горяєв, В. Чумаченко) – про фінансове планування, банківські та інвестиційні продукти і т. д.

    Обзавестися додатковими джерелами доходів
    Багато хто вважає роботу єдиним способом поповнення особистого або сімейного бюджету. Але, за словами експертів, потрібно завжди мати в запасі додатковий реальне джерело доходу. Його потрібно тримати в голові на випадок непередбачених обставин. Це може бути здача кімнати в квартирі, квартири або дачі, надання будь-якого виду послуг за гроші (манікюр, перукарські послуги і т. д.), робота на фрілансі, виконання будь-яких завдань і т. д.

    "Я працювала в турфірмі. В розпал кризи багатьох скоротили, без роботи залишилася та я. Останні виплати швидко були витрачені. Мені довелося думати, де взяти гроші, не позичаючи і не вдаючись до споживчого кредитування "до зарплати", яка буде незрозуміло коли. Я розмістила оголошення на сайтах, зосереджених на фрілансі і дрібній підробці (можу постояти в черзі за свого замовника, проводжати/забирати дитину в школу/зі школи, вигулювати тварин, бути нянькою, прибирати на замовлення, а якщо сім'я не вибагливий у їжі – готувати). Так мені вдалося "Перехопити" трохи грошей. А потім моє додаткове джерело доходу знайшло мене сам: хлопцям, яких я відводила в школу, потрібен був репетитор, а я володію англійською та французькою. Далі прийшла ідея займатися по скайпу з дорослими", – розповіла киянка Марина Соколова.

    А ось харків'янка Ірина Зотикова подбала про заняття заздалегідь на випадок безробіття.

    "У нас на роботі пройшли чутки про "схлопування" кількох офісів, і я про всяк випадок відразу ж вирішила освоїти якусь професію, яка прогодує мене, якщо що. Благо одне-дводенних-тижневих курсів у нас хоч греблю гати. Я вибрала нарощування вій. Мінусом була значна оплата за них, як для людини, яка ось-ось втратить роботу, але я вирішила, що це того варте. Пройшла курси і почала відпрацьовувати майстерність раз в тиждень, відкладаючи гроші. Роботи я не позбулася, але тепер маю запасний варіант, і трохи підробляю. Поки що допз виробок відкладаю на подорожі", – розповіла дівчина.

    Додатки "стежать" за витратами
    Monefy (Android и iOS)
    Можна вести сімейний бюджет. Є безкоштовна версія з мінімумом опцій (підрахунок витрат) і платна – з розширеним функціоналом (систематизація витрат). Систематизація дозволяє бачити записи всіх домочадців, з якими ви її ведете. У додатку є калькулятор, графік витрат і доходів: можна стежити за витратами в день, на тиждень, на місяць, на рік, і аналізувати їх.

    Money Lover (Android и iOS)
    Два гаманця тут можна завести безкоштовно, наступні – за гроші. Програма дозволить вам пам'ятати, хто і скільки грошей повинен вам, і скільки і кому – ви. Є вкладка "рахунки", де ведуть облік "комуналки", конвертер валют і пошук банкоматів поблизу.

    Financius (Android)
    Безкоштовний додаток з простим меню. Планування та аналізу тут мінімум, але облік витрат і доходів ви вести зможете. Розділів кілька: "акаунти", "транзакції" і "звіти".

    Прибирайте табу на фінвопроси
    У деяких сім'ях не прийнято говорити про гроші. Але це не дозволяє відчувати себе комфортно в суспільстві, при влаштуванні на роботу і т. д. Таке табу породжує і посилює страхи фінансових невдач.

    "Ви не повинні боятися теми грошей в сім'ї. Навпаки, її потрібно піднімати, щоб була здорова атмосфера: всі розуміли, скільки і куди йде грошей, як і на що потрібно збирати і пропонували варіанти, як це робити. Діти – не виняток: їм не можна говорити "грошей немає" – потрібно пояснювати, скільки грошей, куди вони будуть направлені, скільки залишається на що саме, і коли ви купите те, що просить дитина", – розповідає психолог Інна Розуман.

    Сам же дорослий повинен пропрацювати у себе "жебрацьку" філософію. За словами психологів, вона присутня у кожного третього українця, хоч і виражається у всіх по-різному. Хтось носить одяг "до дірок", через що має непрезентабельний вигляд і не може влаштуватися на хорошу роботу, навіть якщо дозволяє спеціальність. Інші витрачають без міри через те, що в дитинстві/юності багато чого не отримали, і навіть при непоганій зарплати вічно сидять з порожнім гаманцем.

    "Для цього можна вдатися до заперечення своїх негативних звичок і думок. А оскільки свої вади помітити складно, потрібно придивитися до чужих. Напевно у вас серед знайомих є люди, які ледве зводять кінці з кінцями. Подумайте, як і про що вони думають і як поводяться, зауважте їх ставлення до грошей, постарайтеся зрозуміти їх філософію – і зробіть так, щоб "прибрати" все зазначене в своєму житті, – радить Інна Розуман. – Ви здивуєтеся, але у бідних людей, яким далеко до фінансової грамотності, філософія схожа: заперечення знань, дій і будь-якого прогресу. Серед їх "поганих звичок" будуть необгрунтовані витрати, постійні скарги на відсутність грошей і т. д.".

    Потім потрібно поспостерігати за людьми, чиє матеріальне становище вас приваблює.

    "Але в даному випадку потрібно аналізувати глибше, і не повторювати відразу за ними, навіть якщо все здається прибутково і правильно. Справа в тому, що ця категорія людей мислить зовсім іншими цифрами, в їх діях, швидше за все, передбачений ризик (на який вони в душі згодні). А ви можете не чекати такого результату і багато втратити", – говорить фахівець.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й Конструктор сайтів Weblium підводить підсумки 2024 року та ставить плани на 2025-й
Глобальний конструктор сайтів з українським корінням, Weblium, підбив підсумки насиченого 2024 року, в якому компанія досягла значних результатів у ро...
Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024» Понад 800 номінацій і десятки тисяч голосів: підсумки «Української народної премії – 2024»
«Українська народна премія – 2024» стала підтвердженням того, що український бізнес здатний створювати продукти світового рівня. Лідери у понад 30 кат...
KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній KYC або Знай свого клієнта. Артем Ляшанов про регуляторну вимогу до банків та фінкомпаній
KYC – Know Your Customer, або принцип "Знай свого клієнта", — це вимога, яка вже давно стала невіддільною частиною роботи банків...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми