Попит на купівлю нерухомості в Україні продовжує знижуватися, і у 2025 році лише 12% українців планують придбати житло. Цей фактор утримує ціни на ринку від різкого зростання, зберігаючи стабільну, але "тиху" динаміку вартості житла.
Про це свідчать дані опитування одного з профільних маркетплейсів. У період з січня по жовтень 2024 року кількість угод з купівлі житла зменшилася на 3,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року.
В опитуванні щодо житлових планів на 2025 рік взяли участь 5 тисяч респондентів з підконтрольних територій України. Дані свідчать, що:
73% опитаних не планують жодних змін у своїй нерухомості найближчим часом;
15% мають намір продати житло;
12% хочуть здавати його в оренду.
Щодо планів на купівлю нового житла, ситуація виглядає наступним чином:
64% не планують купувати нерухомість у 2025 році;
24% розглядають можливість придбання впродовж наступних 5 років;
Лише 12% впевнені, що здійснять покупку найближчим часом.
Що впливає на низький попит
економічна нестабільність та воєнні ризики – люди відкладають великі покупки до кращих часів;
девальвація гривні та зростання цін на нерухомість – купівельна спроможність населення не встигає за темпами зростання вартості житла;
збільшення попиту на оренду – не маючи змоги придбати власне житло, українці частіше орендують його.
За даними профільного порталу, протягом 2024 року попит на довгострокову оренду зріс на 8,4% у порівнянні з 2023 роком і перевищив довоєнний рівень 2021 року на 8%. З іншого боку, безпекова ситуація також впливає на рішення українців щодо купівлі житла:
50% респондентів зізналися, що на їхній вибір впливає частота ракетних атак;
49% звертають увагу на стабільність власних доходів і загальну економічну ситуацію;
45% орієнтуються на безпекову ситуацію в країні.
Яке житло купують українці?
Згідно з опитуванням, 90% українців віддають перевагу житловій нерухомості – квартирам та будинкам. Ще 5% зацікавлені в купівлі земельних ділянок, а 3% шукають комерційні приміщення. При виборі житла покупці звертають увагу на:
готове житло на вторинному ринку – 51% респондентів;
здані в експлуатацію новобудови – 32%;
квартири на стадії будівництва (котловану) – 13%, оскільки це дозволяє інвестувати в нерухомість на ранніх етапах.
Попри загальне падіння попиту, ціни на нерухомість залишаються відносно стабільними. Експерти ринку пояснюють це тим, що багато забудовників та власників не поспішають знижувати ціни, очікуючи покращення економічної ситуації.
Президентка Асоціації фахівців з нерухомості України Олена Гайдамаха зазначає, що наразі немає значних передумов для зростання цін, оскільки попит залишається низьким. Проте активність на ринку помітна в західних регіонах України, на Київщині, Житомирщині та Миколаївщині.