В Україні очікується зростання курсу долара – проте контрольоване. За прогнозами банківського сектора, вартість нацвалюти наближатиметься до рівня, закладеного в держбюджеті України на кінець 2024 року – 40,7 грн/долар. Відповідно, скуповувати долари зараз, сподіваючись збагатитися на них через деякий час, сенсу немає.
Про це розповів голова правління "Глобус Банку" Сергій Мамедов. Він зазначив:
протягом січня-березня курс долара до гривні зріс у середньому на 2,6% – "з 38 грн станом на 1 січня до 38,99 грн на 1 квітня";
це складає майже третину від запланованої річної девальвації – "7% від стартового курсу початку 2024 року".
За словами Мамедова, в умовах, коли бюджетні прогнози співпадатимуть із реальним станом справ, подальша девальвація гривні може скласти ще 4,4%. А до кінця року курс національної валюти "теоретично знижуватиметься малопомітними темпами – у середньому на 0,5% на місяць, орієнтовно на 0,19 грн".
"Розуміємо, що ринок живий. Однак режим "керованої гнучкості", запроваджений регулятором, заспокоює будь-які прояви невмотивованого зростання валютних курсів, насичуючи попит через активні валютні інтервенції на міжбанку", – сказав банкір.
Який курс зараз
Увечері ж 26 квітня українські банки виставили курс готівкового долара на середньому рівні 39,45/39,9 грн (купівля/продаж).
Обмінники купують валюту в середньому по 39,5 грн. Продають – по 39,94 грн.
Долара по 50 грн не буде
Зі свого боку, фінансовий експерт Сергій Фурса розповів OBOZ.UA, що в найближчому майбутньому курс долара не зростатиме до 50 грн/дол. і вище. Проте Національний банк намагатиметься повільно привести гривню в діапазон 40-41 грн/долар.
При цьому він наголосив: поточні курсові коливання насправді незначні. Вони не перевищують 1%.
"Найближчим часом курс 50 (грн/долар. – Ред.) не проглядається зовсім. Прогнозувати на довгу перспективу в Україні? Давайте не будемо виставляти себе на посміховисько. Під час війни особливо. Може статися що завгодно, тому казати про будь-які цифри (курсу. – Ред.) до 2027 року – це смішно", – розповів фахівець.
Водночас він зауважив, що курс долар-гривня не стоїть на місці вже кілька місяців. Вартість української валюти коливається постійно, і Національний банк намагається привчити населення, що курс не є фіксованим, і його коливання – це нормальна ситуація.
"Все, що відбувається зараз із курсом, усе, що відбувається на міжбанківському ринку, – це все абсолютно під контролем Національного банку. Треба розуміти, що до кінця війни курс – контрольований, просто він не в на одній точці, а коливається. І зараз Національний банк виконує два завдання: по-перше, намагається призвичаїти людей не панікувати при кожному руху на 10-20 копійок, що де-факто менш як 1%; по-друге, поступово приводить курс у більш прийнятний діапазон 40-41 грн/долар", – пояснив Фурса.