Останні кілька місяців в уряді неодноразово піднімалося питання про індексацію заробітної плати, допомог і пенсій.
Здійснилося – керівництво пообіцяло до кінця поточного року проіндексувати бюджетні виплати, однак радіти новини рано. Справа в тому, що уряд підніме мінімальну зарплату з 1176 до 1329 гривень, і індексація пройде, виходячи з прожиткового мінімуму. Передбачається, що підвищення складе не більше 13 відсотків. Це значить, що поки українці дочекаються підвищення, рівень інфляції зростатиме, і ніякої вигоди від індексації не буде.
Бюджетники, пенсіонери і малозабезпечені громадяни будуть отримувати більше, але не на багато. Що стосується громадян, які працюють у приватних компаніях, вони, судячи з усього, підвищення не дочекаються, хоча за законом приватники також повинні індексувати зарплати своїм працівникам. Між тим інфляція за останній рік склав майже 60 відсотків, але ніхто і ніколи не буде індексувати виплати на 60 відсотків. Незважаючи на те, що з початку року ціни зросли на сорок відсотків, індексація не може наблизитися до такого рівня. У державному бюджеті просто не знайдуть стільки грошей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оформили субсидію стало легше - Мінсоцполітики
За останні місяці бюджет постійно скорочували, і експерти бачать тільки один вихід із ситуації. Оскільки грошей взяти ніде, можна піти одним шляхом – скоротити половину бюджетників, а решті половині проіндексувати зарплату на 50 відсотків. Цей захід вважається самим жорстоким, але в умовах кризи він єдиний. У підсумку вийде, що половина співробітників бюджетних організацій стануть безробітними. Втім, деякі аналітики не вважають такий варіант жорстким – вони впевнені, що безробітні зможуть влаштуватися неофіційно. З іншого боку, люди, що опинилися без роботи, почнуть звертатися до Служби зайнятості, і державі доведеться виплачувати їм допомоги, а грошей на ці цілі в бюджеті, природно, не передбачено.
Нещодавно в МВФ призвели вельми цікаву статистику: за підрахунками співробітників організації, в українців дуже швидко росли зарплати до кінця 2013 року. Виявилося, що вони були невиправдано завищені. На думку МВФ, середня зарплата в 450 доларів – це дуже багато для України. Розрахунки, природно, велися в доларах, а українці отримували зарплату в гривнях. Експерти розповіли, що в умовах кризи і девальвації національної валюти, наша країна зможе "вийти" до колишніх доходів у 450 доларів не раніше, ніж через десять років!
На такий повільний зростання заробітної плати впливає не лише девальвація, але і високий рівень безробіття в країні. Чим більше безробітних, тим вигідніше роботодавцям. Українці будуть готові працювати за будь-які гроші, а приватники використовують це заради власної наживи. Пощастить лише тим, у кого великий досвід роботи і затребувані професії. Ці фахівці зможуть розраховувати на значне підвищення оплати праці. Всім іншим доведеться тугіше затягнути пояса на найближчі кілька років.