Робота. Зарплата. Пенсії, Суспільство Автор: RomanK Друкувати

Як може змінитися ринок праці у 2024-му

  • Джерело: obozrevatel.com.  → Ключові теги: зарплати, ринок праці

    В Україні мінімальну зарплату 2024-го підвищать до 8 тис. грн, при цьому середня зарплата, за оцінками уряду, збільшиться на 20,6%, до 21 850 грн. Такі оцінки Кабміну експерти вважають надто оптимістичними. Водночас підвищення мінімалки недостатньо для того, щоб компенсувати інфляцію та виконати рекомендації міжнародних організацій ЄС.

    9916_1470992131_7a72d90f31f9fb52c5168c052d0361c8_650x410_1_650x410.jpg (40.12 Kb)

    Про те, кому можуть підвищити зарплати наступного року та як може змінитися ринок праці, читайте у матеріалі.

    Хто матиме попит у 2024-му

    "Таке зростання зарплат, можливо, занадто оптимістичний прогноз", - коментує макроекономічний прогноз зростання середньої зарплати Наталія Слинько, операційний директор компанії GRC. У проекті бюджету передбачено два підвищення мінімалки: спочатку з 6700 грн. до 7100 грн. у січні, потім – до 8000 грн. з липня. Це вплине на показники середньої зарплати.

    "Далеко не всі компанії платять офіційно весь розмір зарплати. Це може бути офіційно мінімалка, а решта зарплати платиться в тіні. Після підвищення мінімальної зарплати такі компанії можуть просто зменшити розмір зарплати, яка сплачується в конверті, та збільшити розмір "білої" зарплати. Але при цьому "на руки" людина отримуватиме таку саму зарплату", – додає Слинько.

    При цьому, як зазначає експерт, велика кількість компаній справді планує 2024-го індексацію зарплат. Але при цьому індексація може бути на рівень інфляції або біля нього. Таку практику часто використовують міжнародні компанії та великі українські роботодавці.

    До речі, інфляція, згідно з прогнозом Кабміну, наступного року становитиме 10,8%. Роботодавці планують підвищити зарплати орієнтовно на 10-20%. Однак таке зростання не компенсує кумулятивне зростання цін за кілька років.

    Наталія Слинько зазначає: прогнозувати ситуацію із зарплатами, обстановку на ринку праці наступного року вкрай складно. У ситуації повномасштабної війни будь-які прогнози можуть бути помилковими, оскільки обставини можуть швидко змінитися як на кращу, так і на гіршу сторону.

    За словами Слинька, мати попит у 2024-му будуть медичні працівники, фахівці психологічної допомоги. Крім того, вже зараз широко потрібні будівельники, українці, які володіють інженерними спеціальностями. "Також традиційно користуватимуться попитом фахівці у продажах. При цьому особливо цінуватимуться фахівці зі знанням мов (це і англійська, і турецька, і німецька мови)", - пояснює експерт.

    Роботодавці думають про те, як масштабувати свій бізнес, вийти на турецький ринок, ринок ЄС. У зв'язку з цим хтось відкриватиме офіси в інших країнах, а деякі компанії хочуть найняти фахівців з продажу, які досконало володіють іноземними мовами.

    Мінімалка збільшиться, але до достатнього рівня ще надто далеко

    Міжнародна організація праці (МОП) розрахувала: "нормальною" вважається мінімальна зарплата, розмір якої становить близько 50% від середньої. Якщо очікування Кабміну виявляться вірними, то за середньої зарплати 2024-го в 21 850 грн мінімалка, за рекомендацією МОП, має бути на рівні 10 925 грн.

    У Європейському Союзі діють привабливіші для працівників норми. Там рекомендують досягти розміру мінімалки на рівні 60% від середньої зарплати. І якби Україні виконувала норму ЄС, то мінімальна зарплата наступного року становила б 13 110 грн.

    Кандидат економічних наук Людмила Черенько розповідає OBOZREVATEL: судячи з прогнозів, Кабмін до липня 2024 року очікує утримати рівень мінімалки біля того показника, який є зараз, з невеликим коригуванням на зростання цін. А ось зростання з липня до 8000 грн. експерт вважає досить вагомим кроком, який також здатний підштовхнути зростання середньої зарплати.

    Черенько також впевнена, що розмір мінімалки має бути значно вищим, а Україна має прагнути рівня зарплат сусідніх країн ЄС. Для порівняння: в Угорщині мінімалка у гривневому еквіваленті 2023-го становить 23,2 тис. грн, у Румунії – близько 19,6 тис. грн. Тобто навіть з урахуванням підвищення мінімальної зарплати, відставання в Україні складе 2,5-3 рази.

    Різниця у зарплатах стане одним із чинників при ухваленні рішення про повернення українських біженців додому. Ті українці, які вже працевлаштувалися в ЄС і можуть залишитись там без статусу тимчасового захисту (його, ймовірно, скасують після закінчення війни), насамперед орієнтуватимуться на можливість знайти високооплачувану роботу в Україні. Крім того, після закінчення війни можливе зростання трудової міграції чоловіків, якщо вони не зможуть знайти роботу з гідною оплатою всередині країни.

    І хоча зараз робити прогнози про терміни закінчення війни експерти не беруться, фахівці сходяться на думці: державну політику у питаннях зайнятості, підвищення оплати праці, адаптацію ринку праці до нових реалій розробляти потрібно вже зараз.

    Наразі українські компанії страждають через дефіцит кадрів, викликаний мобілізацією, а також ситуацію в економіці та енергетиці. Після закінчення повномасштабної війни дефіцит кадрів збережеться, а, як свідчать соцопитування, більшість військовослужбовців не повернеться до своїх цивільних професій.

    Ринок праці очікують масштабних проблем в умовах повномасштабної війни, очікувати різкого підвищення мінімалки складно. Однак без такого кроку Україна не зможе наблизитись до стандартів ЄС. Крім того, як показала практика, різке підвищення мінімалки – найдієвіший спосіб детінізації ринку праці.



    ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Рекомендуємо

Конструктор сайтів Weblium отримав визнання за допомогу ЗСУ Конструктор сайтів Weblium отримав визнання за допомогу ЗСУ
Український конструктор сайтів Weblium отримав заслужену відзнаку від фонду KOLO за свій внесок у підтримку Збройних Сил України. Ця відзнака є визнан...
Спецодяг для осені від компанії «ПромЗІЗ-Спецодяг»: інноваційні рішення Спецодяг для осені від компанії «ПромЗІЗ-Спецодяг»: інноваційні рішення
Спекотне літо закінчується, на підході сезон дощів, вітрів та сльоти. Але професіонали працюють у будь-яких складних умовах, потребуючи якісного захис...
Що таке системні гербіциди: ефективне знищення бур'янів Що таке системні гербіциди: ефективне знищення бур'янів
Системний гербіцид – це тип хімічного препарату, який використовується для контролю небажаних рослин (бур'янів) у сільському господарстві та садівницт...
Підписатись не коментуючи
E-mail:

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми