Як вже відомо, з 1 січня 2016 року вступив у силу Закон, що забороняє ввозити в Україну автомобілі, які відповідають екологічним стандартам не нижче Євро-5. Заборона стосується будь-якої техніки – легковий, комерційної, автобусів, нової і вживаної.
Норма була внесена в законодавство України ще в 2012 році Законом №5177 "Про внесення змін до закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів " щодо колісних транспортних засобів".
Що стосується європейських автомобілів, то для них екологічний стандарт Євро-5 почав діяти з вересня 2009 року. За VIN-кодом такі автомобілі позначаються як 2010 року випуску. Втім, існують і моделі, які відповідали цим стандартом і раніше. Але це – скоріше, виняток, ніж правило.
Таким чином, з 1 січня 2016 року ввезти в Україну автомобіль старше 2010 року випуску (тобто, віком понад 5 років) неможливо. Для багатьох американських, японських, корейських і китайських автомобілів цей показник екологічності став доступний ще пізніше, а для деяких "китайців", "індійців", і "іранців" недоступний і донині. З-за цього в Україну з початку року перестали поставлятися ряд китайської техніки, іранський Saipa, індійська Tata, Ashok Leyland. Від випуску декількох модифікацій відмовився вітчизняний ЗАЗ.
Втім, на українському ринку можуть з'явитися автомобілі 2008 і 2009 року випуску, які ввезені після 1 січня 2016 року, але начебто відповідають нормам Євро 5. До таких автомобілів слід ставитися дуже обережно. Так, за словами генерального директора асоціації автоімпортерів ВААІД Олега Назаренка на своїй сторінці в Фейсбук, "контролюючі органи мають намір дуже жорстко відстежувати виконання цієї норми, а жертвами можуть виявитися прості громадяни, які купили транспортний засіб, що не відповідають цим вимогам і старше 5 років, у порушників закону".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: КрАЗ випустив надсучасний самоскид
Назаренко попереджає, що шахраї можуть завозити автомобілі старше 5 років, отримати брехливий сертифікат про Євро 5 у продажного органу сертифікації і продати його довірливому покупцеві. А потім контролюючі органи можуть зробити запит заводу-виробника і отримають реальну інформацію: який реальний екологічний сертифікат у даного авто, чи був він переобладнано на заводі і чи можливо його переобладнання з метою підвищення екологічного класу без участі заводу. Якщо дана інформація не підтвердиться, цей автомобіль можуть конфіскувати, - стверджує Назаренко. Особа, ввізши автомобіль в Україну, отримає штраф у розмірі 300% митних платежів. І хоча власник машини може судитися і домогтися визнання себе сумлінним покупцем, але реєстрація автомобіля буде анульована, а їздити власник буде тільки за судовим рішенням.
За моєю інформацією, стверджує гендиректор ВААІД, скоро один з контролюючих органів оголосить про анулювання реєстрації автомобілів, які були ввезені в Україну у 2014-2015 роках і реально не відповідають Євро 4, тобто, старші 2006-го року (в ЄС-євро 4 було введено у вересні 2005).
Таким чином, при купівлі автомобіля, який був ввезений в Україну з 01.01.2016 і старше 2010 року; а також при купівлі транспортного засобу, раніше зареєстрованого з 1 січня 2014 і старше 2006 року, будьте обережні! Адже не виключено, що незабаром реєстрація цього автомобіля буде анульована. При цьому штраф власнику не загрожує (якщо він його не ввозив в Україну і не розтаможував самостійно), але експлуатація такої машини буде складною, а продати її вдасться лише на запчастини.