Українців із квітня чекають нові тарифи на воду. Крім того, можливе подорожчання електроенергії. Є й хороші новини: курс долара може знизитись, а частина пенсій – збільшитись.
Про те, що і як зміниться для українців у квітні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Українцям доведеться платити за комуналку за новими тарифами
В експертному середовищі та в уряді активно обговорювали можливе підвищення тарифів на електроенергію. Проте офіційно рішення досі не ухвалили. Необхідність підвищувати ціни є (орієнтовно до 2,5 грн за кВт*годину з чинних 1,44 грн за кВт*годину за споживання до 250 кВт*год на місяць), але для цього доведеться ухвалити політичне рішення.
А ось рішення підвищити тарифи на воду з 1 квітня вже фактично ухвалили. У квітні подорожчання становитиме в середньому 12,3%. Але й на цьому не зупиняться – наступного разу ціни підвищуватимуть у липні.
"Враховуючи досвід державного регулювання НКРЕКП діяльності ліцензіатів у цій сфері, оптимальним є перегляд тарифів один раз на рік. НКРЕКП розглядає можливість двоетапного перегляду тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення", – йдеться у роз'ясненні регулятора.
Тут також є економічні чинники. Вартість води залежить від цін на електроенергію, вартості робіт, зарплати персоналу, вартості реагентів, обсягів споживання води. І всі ці показники за рік значно змінилися.
Наприклад, у Києві обсяг споживання впав на 11,65% (а чим менше води продають, тим дорожче вона коштує). Різко подорожчали реагенти (на 81,69%), а на зарплати доводиться витрачати на 23,97% більше. У ситуації, коли собівартість зростає, єдиний шанс зберегти тариф – компенсувати нижчі ціни з комунального чи державного бюджету. Проте грошей на це нема.
Пенсії перерахують, але не всім. А на підвищення доведеться чекати
Із квітня щороку підвищуватимуть пенсію тим українцям, які продовжили працювати на заслуженому відпочинку. За останніми даними Пенсійного фонду, це близько 2,7 млн осіб. Закон гарантує перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням стажу за умови, якщо стаж зріс щонайменше на два роки.
Тобто тим пенсіонерам, які працюють і не отримали перерахунок у квітні минулого року, за наявності щонайменше 24 місяців стажу пенсію підвищать із квітня цього року. Підвищений розмір пенсії українці отримають уже в наступні місяці (за квітень надбавку нарахують заднім числом).
Підвищення відбувається автоматично – звертатися до Пенсійного фонду не потрібно. А розмір підвищення залежить від того, яка у вас була пенсія. Наприклад, якщо зараз у вас є 35 років стажу та пенсія за формулою становить 9 тис. грн (у вас була висока біла зарплата), після перерахунку ви можете претендувати на виплату в розмірі 9514 грн. Однак для більшості українців надбавка буде менш суттєвою.
Наприклад, при пенсії у 5 тис. грн збільшення може становити близько 285 грн на місяць. Нагадаємо, що українці, які офіційно одержують мінімальну зарплату, зможуть на заслуженому відпочинку претендувати лише на мінімальну пенсію. Її розмір на цей момент становить лише 2093 грн.
Очікується новий курс долара
В Україні курс долара вже знизився до позначки 38,5 грн/$. Хоча ще кілька місяців тому валюта коштувала близько 40 грн. Ситуація на валютному ринку залишається стабільною. Україна одержує валюту за допомогою міжнародної підтримки. При цьому із закінченням опалювального сезону скоротилися витрати на енергоресурси.
Олександр Паращій, керівник відділу аналітики Concorde Capital, вважає, що найближчим часом курс долара в Україні може знижуватися. Причин цього кілька. Насамперед: аграрії активно продають урожай та свої запаси валюти.
"Можна говорити про діапазон 38-38,5 грн/$. Звичайно, багато залежить від "зернового коридору", бо поки що там не дуже зрозуміла ситуація. Тому якщо будуть якісь несподівано погані новини щодо "зернового коридору", то можуть виникнути певні проблеми, а так, найімовірніше, – тренд на зміцнення гривні, а не ослаблення", – розповідає Паращій.
Відрядження перевірятимуть по-новому
В Україні з квітня будуть по-новому рахувати відрядження. Тепер, окрім наказу, для підтвердження того, що співробітник перебуває у відрядженні, потрібно буде надавати:
транспортні квитки або транспортні рахунки та багажні квитанції (зокрема електронні квитки);
документи, одержані від осіб, які надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, страхові поліси;
документи (виписки та/або відомості з рахунку), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти;
документи, що підтверджують виконання операції із використанням платіжних інструментів;
інші документи, що засвідчують вартість видатків.
"Фактична кількість днів перебування у відрядженні визначається згідно з наказом про відрядження за наявності одного або кількох документальних доказів перебування у відрядженні (позначок прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів)", – йдеться у роз'ясненні податкової.
Крім того, у квітні очікується пожвавлення на ринку оренди житла. Із закінченням опалювального сезону скорочуються витрати на комунальні послуги та традиційно зростають ціни на оренду житла. Загалом ситуація у всіх сферах економіки залежатиме від того, як розвиватиметься ситуація на військовому фронті.