В Україні за останні три роки різко скоротилася кількість офіційно працевлаштованих осіб – майже мільйон осіб. Таку тенденцію, серед іншого, пов'язують із мобілізацією та продовженням міграційних процесів. На цьому фоні багато підприємств змушені підвищувати зарплати, щоб утримати дефіцитних працівників.
Про це свідчать дані "Моніторингу основних подій в економіці України", підготовленого Міністерством економіки. Зазначається, що кількість найманих співробітників в Україні у 2024 році так і не досягла "довоєнного" рівня 2021 року та залишається на 968 тис. нижче. "Це загалом негативно вплинуло на показники ринку праці", – зазначають у Мінекономіки.
Водночас, зарплати, за даними офіційної статистики, зростають. Слід розуміти, що така статистика не враховує зарплати в конвертах – йдеться виключно про "білі" оклади.
Так, згідно з підрахунками Держстату, середня місячна зарплата штатних працівників у 2024 році склала 21 473 грн, що на 23,1% вище, ніж у 2023 році. У четвертому кварталі 2024 року цей показник збільшився до 24 153 гривень. У Мінекономіки називають такі фактори впливу на рівень оплати праці :
стимулюючі – зростання економічної активності, значну кількість людей працездатного населення за кордоном (мігрантів) та у лавах ЗСУ, що створює значні структурні дисбаланси на ринку праці та дефіцит кадрів;
стримуючі – значна затратність виробництва через суттєві перманентні руйнування підприємств, енергетичну інфраструктуру.
У 2024 році порівняно з 2023 найбільш помітне зростання зарплат спостерігалося у сферах "Інформація та телекомунікації" (на 38,2%) та "Будівництво" (на 34%). У той же час лідерами за рівнем оплати праці залишилися галузі "Інформація та телекомунікації" – із середньою зарплатою 52 457 грн., а також "Фінансова та страхова діяльність" – 41 384 грн.
Нагадаємо, за даними Державного центру зайнятості, більше не вистачає кваліфікованих робітників – зокрема швачок, токарів, електромонтерів, водіїв та зварювальників – а також лікарів різних спеціалізацій. Крім того, складна ситуація з кадрами спостерігається у сфері торгівлі та обслуговування – там активно шукають продавців, барист, офіціантів, адміністраторів, кухарів та охоронців.
При цьому в Мінекономіки зафіксували зменшення кількості офіційних безробітних. "Незважаючи на обмежену економічну активність підприємств в умовах військового стану, у січні-лютому 2025 року спостерігалося зменшення кількості зареєстрованих безробітних порівняно з січнем-лютим 2024 року", – йдеться у звіті.