В Україні всі медичні працівники державних і комунальних закладів, а також прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) отримали 100%-не бронювання від мобілізації. Це означає, що вони не підлягають призову та можуть безперешкодно виконувати свої професійні обов’язки.
Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів України від 14.01.2025 № 36, якою було внесено зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час. Відповідно до постанови, бронювання поширюється на такі категорії:
– медики, які працюють за основним місцем роботи:
в закладах охорони здоров'я державної та комунальної форми власності;
закладах громадського здоров’я;
установах, що здійснюють судово-медичні та судово-психіатричні експертизи;
центрах крові.
– прокурори САП:
для цих категорій працівників більше немає обмежень у відсотковому співвідношенні, як це було раніше (наприклад, до змін медичні установи могли бронювати лише 50% військовозобов'язаних працівників).
Окрім медиків і прокурорів САП, зміни торкнулися і співробітників гуманітарних організацій. Якщо раніше їх бронювали за рішенням Мінреінтеграції, то тепер цей процес координує Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
При цьому для таких організацій встановили обмеження: заброньованими можуть бути не більш ніж 50% військовозобов’язаних працівників. В умовах воєнного стану бронювання військовозобов'язаних працівників застосовується:
до критично важливих підприємств (паливно-енергетичний комплекс, оборонна промисловість тощо);
органів державної влади (зокрема ДСНС, де 90% працівників мають бронювання);
державних службовців (категорії Б і В, які можуть бути заброньовані не більше ніж на 50%).
Починаючи з 1 грудня 2024 року вся процедура бронювання проходить через електронну систему Дія, що значно спрощує подання та опрацювання запитів. Уряд і надалі продовжує адаптувати законодавство під реалії воєнного часу, зберігаючи баланс між потребами оборони країни та забезпеченням функціонування критично важливих галузей.