Бензин: все залежить від курсу
Зрозуміти, якими будуть цінники на стелах АЗС протягом першого місяця 2015 року, зараз не можуть навіть експерти. Вони в один голос кажуть, що все залежатиме від курсу. Хоча нафта у всьому світі дешевшає, долар в Україні поводиться непередбачувано.
Через це змінюються оптові ціни на паливо, а за ними вже підтягується і роздріб. Згідно прайс-листу Кременчуцького НПЗ за останній тиждень, вартість бензину А-95 і А-92 зросла на 700 грн / т, а ДП подорожчало на 900 грн.
"Беручи до уваги зростання цін на нафтопродукти в оптовій торгівлі на внутрішньому ринку України, на тлі відносної стабілізації валютного курсу гривні і поточного рівня цін на світовому ринку нафтопродуктів можна очікувати, що у верхньому діапазоні рівня цін на АЗС зростання спостерігатися не буде. А в нижньому діапазоні - фактори, що впливають на можливе продовження зростання цін, ще мають місце, але можуть себе і не проявити при сприятливій ситуації на валютному ринку України", - припускає начальник відділу паливно-енергетичних ринків ДП "Держзовніш-інформ" Олег Мельник.
Зміна: 0%
Автомобіль стане розкішшю
Ціни на автомобілі ставлять рекорди через девальвацію гривні. Як повідомляють в компанії AUTO-Consulting, з ринку вже зникли автомобілі за 100 тис. Гривень, а найдоступніший новий автомобіль стартує з позначки 122 тис. Грн. Але, схоже, це ще не межа. Новий поштовх до зростання цін тепер задав Кабінет міністрів, підготувавши цілу низку податкових нововведень, які були прийняті в першому читанні. Є ймовірність, що щось зміниться до остаточного голосування.
Законопроект "Про стабілізацію платіжного балансу України" № 1562 і зміни до Митного тарифу №1563 вводять додатковий імпортний збір у розмірі 5%. Його будуть платити як компанії-імпортери, так і фізособи. Додатковий збір почне діяти з 1 січня 2015 року. Він торкнеться не тільки автомобілі, нові та вживані, але й запчастини, обладнання та всі позиції комплектуючих до автомобілів, мототехніку, сільгосптехніку і т.п. Не торкнеться він тільки бензину і дизпалива. Газ пропан-бутан, ймовірно, теж буде імпортуватися з новою добавкою.
Зміна: + 5%
На стіл: все піде до догори
Зростання курсу долара поступово позначається і на звичних нам продуктах. Наприклад, глава наглядової ради ВАТ "Київхліб" Андрій Коломийченко заявив, що через ситуацію з курсом гривні по відношенню до долара можливе зростання цін на соціальні сорти хліба.
Ціни і так підняли на 30-90 копійок, а тепер в компанії знову попереджають: хліб подорожчає приблизно на 40 копійок.
Якщо депутати не встигнуть до свят скасувати норму про заборону продажу молока, молочних продуктів і м'яса на ринках, то тим, хто отоварювався сільським сиром та м'ясом, доведеться переплачувати.
За новими правилами, щоб забити худобу, його потрібно везти на бойні, а молоко слід доїти виключно промисловим способом, щоб його не торкалися руки людини.
І нарешті, продукти стануть дорожче, адже за торгівлю в недозволеному місці продавці будуть платити хабарі тієї ж міліції і закладати ці витрати у вартість свого товару.
А поки процес не налагодиться, доведеться купувати продукти в магазинах. А це буде відчутно дорожче. Справа в тому, що в магазинах кілограм кисломолочного сиру коштує майже в 2 рази дорожче, ніж на ринку.
Не всі зрозуміло і з податком на імпорт. За законопроект, який передбачає зростання ставок на імпортні товари на 5% і 10%, проголосували в першому читанні. Депутати пообіцяли ще раз переглянути всі товарні позиції. Якщо ж його приймуть у тому вигляді, в якому він поданий, то всі імпортні продукти подорожчають ще на 10%.
Першими зростуть ціни на зелень і фрукти, потім вгору піде вартість риби та м'ясопродуктів. Подорожчає і українська ковбаса, адже сировина для неї закуповується за кордоном.
Після свят збираються переглядати ціни імпортери алкогольної продукції. Коли нові партії товару дійдуть до магазинів, невідомо, але оптові ціни підвищать вже в січні. Тут зростання цін буде в півтора-два рази.
Зміна: + 10%
Перевезення: транспорт і таксі зростуть
Зараз у більшості міст місцева влада збираються підвищувати тарифи за проїзд на міському транспорті. Про це вже заявили в столиці. Також підвищують проїзд у маршрутках Запоріжжя. Зібралися підвищувати ціни і таксисти. Експерти припускають, що після підвищення цін в новорічну ніч вдвічі перевізники вже не опустять їх до сьогоднішніх тарифів. Орієнтовний рівень зростання цін - 10-15%.
Зміна: 10% ... 50%
Шкідливі звички: привіт, акциз!
Крім імпортних алкогольних напоїв можуть подорожчати і вітчизняні. Депутати пропонують підвищити ставку акцизного податку на 48% вже з 1 січня. За оцінками експертів, якщо це відбудеться, то роздрібна ціна горілки зросте на 10-11 грн. за стандартну півлітрову пляшку.
Курити шкідливо. Про це знають всі, але здолати шкідливу звичку можуть не всі. За їх рахунок уряд і хоче поповнити бюджет. Якщо ви курите сигарети без фільтра, то ціновий удар буде завдано саме по вас.
Справа в тому, що уряд хоче зрівняти ставки акцизних зборів для сигарет без фільтру і цигарок з фільтром. Як кажуть експерти галузі, якщо це відбудеться, то пачка найдешевших сигарет зросте з нинішніх 5 до 10 грн. У цьому випадку вони програють конкуренцію сигаретам з фільтром, які коштують стільки ж, і просто зникнуть з продажу.
Алкоголь: + 25%
Тютюн: + 100%.